Z konferencie FOOD|BIO|TECH a EIT Food Awareness Day. Aktuálne o problematike potravinárskeho priemyslu
napísal Renáta Chosraviová
„Napriek skutočnosti, že potravinársky sektor netvorí významnú časť hrubého národného produktu, je jedným z najcitlivejších a najdôležitejších prvkov pre spotrebiteľa z pohľadu zdravia obyvateľstva. Preto je nevyhnutné venovať veľkú pozornosť témam ako kvalita a bezpečnosť potravín, nové technológie, procesy, inovácie a súčasné problémy v potravinárskom priemysle,“ uviedol dekan FBP prof. Norbert Lukáč.
Vedecké podujatie, na ktorom sa zúčastnilo 116 účastníkov, prinieslo najnovšie poznatky z oblasti moderných biotechnológií, molekulárnej biológie, technológie potravín, hygieny a bezpečnosti potravín, zdravia a rizikových faktorov a inovačných trendov v potravinárskom priemysle.
Nosné témy konferencie prezentovali prednášatelia z USA, Španielska, Talianska, Česka, Poľska a zo Slovenska.
Odborníci z amerických univerzít predstavili problematiku výrobnej stratégie na získanie proteín-polyfenolových zložiek z hmyzu enkapsuláciou sprejovým sušením (Dr. Marvin Moncada z Univerzity v Severnej Karolíne) a mikroenkapsuláciu sprejovým sušením polyfenolov z výliskov bazy americkej (Sambucus canadensis L.) na výrobu zložiek bohatých na fytochemikálie (Roberta Targino Hoskin z University Kannapolis). Senzorické hodnotenie potravín s geografickým označením prezentoval prof. Ángel Carbonell-Barrachin z Miquel Hernandez University of Elche, Španielsko. Tému - Produkcia hovädzieho mäsa z farmy na vidličku: Environmentálne a zdravotné problémy priblížil prof. Giuseppe Maiorano z University of Molise Campobasso, Taliansko. Zaujala aj téma Prírodné konzervačné látky: reálna náhrada?, ktoré prezentovala prof. Małgorzata Dżugan z Univerzity v Rzeszówe, Poľsko.
Českú vedu na podujatí zastrešoval doc. Petr Sláma z Mendelovej univerzity v Brne, ktorý prezentoval trojrozmerné systémy bunkových kultúr. Ing. Eva Ivanišová, PhD., z SPU v Nitre hovorila o inováciách v potravinárstve, alternatívnych zdrojoch potravy ako nových výzvach do budúcnosti.
V rámci programu generálny riaditeľ Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra – VÚŽV Lužianky Martin Polovka priblížil Prieskum pre priemysel – otázka odbornosti, dôvery a peňazí.
EIT Food Awareness Day priniesol prezentáciu prof. Adriany Kolesárovej, prodekanky FBP, o aktivitách EIT Food Hub na SPU v Nitre.
Súčasťou odborného programu boli súťažné prezentácie mladých vedcov a inovátorov. Najlepšie práce v oblasti základného výskumu, inovácií a praxe boli ocenené. Ocenenie v oblasti základný výskum získal Ing. Rudolf Dupák za prácu Účinok kornelianskej čerešne na vybrané biochemické parametre v séra spontánne diabetických potkanov, v oblasti inovácie bodoval Ing. Tomáš Vlčko s prácou Aktuálny prehľad v oblasti aplikácie jedlých náterov/filmov (príklady na mäso a ryby). Ocenenie za prácu s významným dopadom na prax si odniesol Ing. Jakub Vozaf, ktorý sa zaoberal témou či ovplyvňuje plemeno kryorezistenciu spermií barana.
Konferencia bola výbornou príležitosťou na networking, zdieľanie nápadov a vytváranie partnerstiev s biotechnologickými a potravinárskymi asociáciami, výskumnými inštitúciami a univerzitami, ako aj príležitosťou na odbornú diskusiu.
Témy prednášok a posterových prezentácií sú publikované formou abstraktov v knihe abstraktov.
Fotogaléria z podujatia: https://photos.app.goo.gl/f5yT7pL1jHgDeBZS6