Z mobility v rámci Erasmus: O spolupráci s Univerzitou v Teheráne v oblasti vodného hospodárstva
napísal Renáta Chosraviová
V rámci programu Erasmus doc. Ľuboš Jurík z FZKI začiatkom mája navštívil Univerzitu v Teheráne, v Iráne.
Minulý rok v rámci projektu Erasmus+ navštívil Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre prof. Banihabib z teheránskej univerzity, ktorá je najväčšou v tejto krajine. Na pôde Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU prebehli diskusie o možnostiach spolupráce v oblasti riešenia problémov s vodou v krajine, najmä pre poľnohospodárstvo. Zároveň teheránsky odborník navštívil viaceré objekty pre závlahy na Slovensku.
Spolupráca pokračovala počas pobytu doc. Ľuboša Juríka v Iráne. Ako nás informoval, na teheránskej univerzite realizoval prednášky o vodných zdrojoch pre poľnohospodárstvo a udržateľnosť vodných zdrojov v krajine. Zároveň sa s iránskymi kolegami venovali výskumu a činnosti vybraných laboratórií. S cieľom realizovať v budúcnosti spoločný výskum cestovali k reliktnému slanému jazeru Urmia na západe krajiny.
„Jedinečný prírodný fenomén jazero Urmia od 70-tych rokov minulého storočia postupne upadá. To je spôsobené čiastočne vplyvom prírody a sčasti všadeprítomným ľudským pôsobením. Do jazera pôvodne pritekalo 23 riečok, v súčasnosti ani jedna. Dôvodom je vysoká spotreba vody pre pestovanie plodín v okolí jazera. Počet obyvateľov sa v tejto oblasti viac ako zdvojnásobil, v súčasnosti tu žije asi osem miliónov ľudí. Úhrn zrážok za rok je asi 350 mm, avšak extenzívne poľnohospodárstvo so závlahou výtopou spotrebováva všetku dostupnú vodu. Výsledkom je, že pôvodná plocha jazera 5 200 km² sa zredukovala asi na polovicu a odhalené slané plochy ohrozujú soľou okolité mestá aj polia,“ hovorí doc. Ľ. Jurík. Dodáva, že akademická spolupráca by mohla pomôcť v úlohe zmapovať reálne miesta spotreby vody, ich využívanie, potrebu vody pre poľnohospodárstvo, ako aj pre zásobovanie obyvateľov pitnou vodou.