Z workshopu projektu POWER4BIO: Odborníci na pôde SPU formulovali vízie a priority regionálnej biohospodárskej stratégie
napísal Renáta Chosraviová
Vo Výskumnom centre AgroBioTech SPU v Nitre sa 20. júna konal projektový workshop, ktorého cieľom bolo formulovať vízie a priority regionálnej biohospodárskej stratégie prostredníctvom interaktívnej diskusie zainteresovaných strán. Podujatie bolo súčasťou aktivít H2020, projektu cieleného na posilnenie biohospodárstva v desiatich európskych regiónoch.
V úvode pracovného stretnutia projektová manažérka doc. Danka Moravčíková predstavila ciele a aktivity projektu POWER4BIO, ktorý trvá od októbra 2018 do marca 2021. Konzorcium tvorí 17 partnerov z jedenástich krajín. Objektom projektu je desať regiónov (päť zo západnej a južnej Európy so stredným až vysokým stupňom biohospodárskej vyspelosti a päť zo strednej a východnej Európy s nízkym až stredným stupňom biohospodárskej vyspelosti). Projekt kladie dôraz na vytvorenie udržateľného regionálneho sociálno-ekonomického systému založeného na efektívnom využívaní miestnych prírodných zdrojov. Zameraný je na zvyšovanie informovanosti, vytváranie sietí, politické dialógy a vzájomné učenie sa. Ako uviedla D. Moravčíková, aktivity projektu rámcujú politické priority, akými sú inovatívna a inteligentná transformácia priemyslu na biohospodárstvo či nízkouhlíková a ekologickejšia Európa (investície do zelených a modrých technológií, obehové hospodárstvo), ako aj priority iniciatívy BIOEAST. Zadefinované boli aj príležitosti, ktoré súvisia so sférou poľnohospodárstva a potravinárstva. K nim patrí napríklad produkcia z pôdy prednostne pre ľudskú výživu (Food First), redukcia emisií a optimálna uhlíková stopa, výroba krmív a aditív z alternatívnych surovín (vedľajšie produkty prvovýroby, odpad a pod.), funkčné potraviny – biomedicína – farmaceutický priemysel a pod.
Účastníci workshopu sa zhodli, že neexistujúca štátna ani regionálna stratégia biohospodárstva je kľúčovým problémom pre prechod na tento model ekonomiky. Následne boli prostredníctvom rôznych metód brainstormingu zadefinované hlavné črty biohospodárstva a jeho potenciál v nitrianskom regióne, ale aj na Slovensku. Za najväčšie „spúšťače“ biohospodárstva možno považovať separovanie a využitie komunálneho odpadu, nespotrebovaných potravín a zvyškov z výroby potravín, ale aj interdisciplinárny prístup k riešeniu hodnotových reťazcov, priemyselnú symbiózu, zmeny v spotrebiteľskom myslení a správaní, zodpovedné hospodárenie s vodou, optimalizáciu legislatívy, ale aj vývoj bioplastov, rozkladateľných a kompostovateľných obalov a tiež sociálne aspekty – napríklad vytváranie podmienok pre rozvoj sociálneho poľnohospodárstva.
V ďalšej časti workshopu boli predstavené výsledky prieskumu, ktoré boli získané v rámci projektu od rôznych cieľových skupín. Za fokusové oblasti pre rozvoj biohospodárstva v nitrianskom regióne sú považované sektory poľnohospodárstva, lesníctva, potravinárstva a obnoviteľné zdroje energie. Za kľúčové problémy respondenti považujú financovanie, dopyt po bioproduktoch, trh s biomasou, dostupnosť konverzných technológií, valorizáciu vedľajších produktov, ako aj odpadový manažment.
Úlohou účastníkov workshopu bolo tiež vymyslieť slogan podčiarkujúci atraktivitu biohospodárstva v regionálnom kontexte. Slogan znie: Nitra – región s príchuťou biohospodárstva (Nitra – the Region with a Flavor of Bioeconomy). Viac informácií o projekte nájdete na https://power4bio.eu/.