Zachytenie potenciálu úpravy génov pre udržateľnú bioekonomiku
napísal Renáta Chosraviová
Projekt koordinuje Švédska univerzita poľnohospodárskych vied (Sveriges Lantbruksuniversitet), partnerom projektu je, okrem SPU v Nitre, ďalších 16 univerzít a inštitútov zo Švédska, Švajčiarska, Francúzska, Belgicka, Nemecka, Cypru, Lotyšska, Holandska a Portugalska. Trojročný projekt začali realizovať od 1. septembra 2022.
Ako nás informoval prof. Ján Pokrivčák, uvedený projekt je zameraný na viacero úloh a cieľov.
Ciele projektu
Jedným z cieľov projektu je aplikovať systémový prístup zohľadňujúci zodpovedný výskum a inovácie (Responsible Research and Innovation), ktorý zahŕňa viaceré perspektívy a disciplíny ako metódu na vytvorenie holistického a spoločného chápania zložitých výrobných systémov, v ktorých inovácie poháňané novými genomickými technikami (NGT) zasahujú a ovplyvňujú disciplíny v rámci projektu a mimo neho. Zámerom je efektívne zvýšiť udržateľné a bezpečné používanie NGT, posilniť dôkazovú základňu a inkluzívnosť sociálnej a regulačnej diskusie.
Nemenej dôležitým cieľom je inovovať prístup k regulácii rizika k NGT, aby sa zohľadnili výhody a riziká produktov odvodených od NGT a ich dôsledky na ľudské zdravie a životné prostredie. Tiež modelovať ekonomický vplyv a stimuly na inováciu s NGT s cieľom poskytnúť zainteresovaným stranám a subjektom s rozhodovacou právomocou dostatočné znalosti na prijímanie dobre informovaných rozhodnutí o investíciách do NGT, čo ďalej podporí využívanie v komerčnom kontexte výsledkov projektu a použitie NGT vo všeobecnosti.
Dôležité je aj zapojiť zainteresované strany vrátane občanov do spoločnej tvorby procesov výskumu a inovácií s cieľom zlepšiť NGT a zabezpečiť povedomie o produktoch odvodených od NGT medzi spotrebiteľmi a obchodnými zainteresovanými stranami, aby lepšie porozumeli sociálnemu kontextu.
Úlohou a výzvou je aj realizovať štruktúrovanú a koordinovanú stratégiu komunikácie, využívanie inteligentných komunikačných kanálov a nástrojov, ktoré efektívne zvýšia povedomie o cieľoch projektu a ich výhodách a podporia interakciu s cieľovou skupinou a jeho šírenie.
Tiež vytvoriť optimalizovaný a overený súbor nástrojov na úpravu génov (vrátane úprav, skríningu a detekcie) zemiakov a mikrorias, ktorý možno použiť pre širokú škálu vlastností a kde sú zložky vyvinuté v rámci GeneBEcon sprístupnené vedeckej komunite prostredníctvom zverejnenia podrobných protokolov s otvoreným prístupom podľa zásad FAIR (findable, accessible, interoperable and re-usable).
Zámerom je aj využitie existujúcich a projektom vytvorených nástrojov a protokolov na úpravu génov, s cieľom vyvinúť genotyp zemiakov, ktorý je odolný voči ochoreniu zemiakového vírusu Y a kvalitu škrobu z hľúz má optimalizovanú pre škrobárenský priemysel, aby sa umožnilo poľnohospodárstvo bez pesticídov. Produkciu (s významným vplyvom na zníženie množstva insekticídov v európskej produkcii zemiakov) a priemyselný proces výroby škrobu, ktorý je bez chemikálií a vyžaduje menej energie.
K ďalším cieľom projektu patrí využitie nástrojov a protokolov generovaných projektom na úpravu génov na vývoj kmeňa mikrorias, ktorý dokáže produkovať priemyselne relevantné aminokyseliny podobné mykosporínom čistým, energeticky účinným a s nízkym vstupom, ako aj zvýšiť produkciu mikrorias a extrakciu zlúčenín s pridanou hodnotou obohatenou o NGT a zároveň presmerovať zvyškovú biomasu z potenciálne nákladného toku odpadu na nutričnú zložku krmiva pre kurčatá. Tým sa umožní znížiť znečistenia odpadom smerom k bezodpadovému výrobnému reťazcu pre obehové biohospodárstvo.