Zo skleníka vybudovali rýchliareň jedlých a liečivých húb

V  skleníku Botanickej záhrady SPU v Nitre vznikla rýchliareň jedlých a liečivých húb, ktorú má v gescii Katedra zeleninárstva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva. Stavebné úpravy boli financované z prostriedkov Grantovej agentúry SPU, prístrojové vybavenie na úpravu mikroklímy pre produkciu húb zasa prostredníctvom projektu MushROOM, podporeného Nadáciou Tatra banky.

Podľa slov predkladateľa projektu Ing. Marcela Goliana, PhD., z Katedry zeleninárstva, novovzniknutý priestor bude slúžiť ako nadväzujúca pokusná báza, pre overovanie laboratórnych výsledkov vedeckovýskumných úloh, ale aj ako experimentálna učebňa pre študentov všetkých troch stupňov štúdia a poslucháčov Univerzity tretieho veku.

„Z pohľadu mikroklimatických podmienok je rýchliareň počas jari, jesene a zimy určená prioritne pre pestovanie hlivy ustricovitej. Počas leta môžeme v priestoroch pestovať napríklad húževnatec jedlý, koralovec ježovitý, lesklokôrovku lesklú a ďalšie teplomilnejšie, farmaceuticky a potravinársky hodnotné druhy jedlých a liečivých húb. V súčasnosti sa tu rieši viacero vedeckovýskumných úloh,“ informoval Ing. Marcel Golian, PhD.

„Priestor slúži tiež na výučbu predmetu jedlé a liečivé huby a záhradníctvo a zároveň tu pracujú na svojom výskume študenti, autori záverečných prác, zameraných na technológiu pestovania druhu Stropharia rugoso-annulata, technológiu pestovania druhu Hericium sp. a overenie závislosti obsahu bioaktívnych látok v hlive ustricovitej od zloženia pestovateľského substrátu,“ povedal Ing. Golian.

Poďakovanie

Projekt bol realizovaný s finančnou pomocou Nadácie Tatra Banky, Grantovej agentúry SPU v Nitre, z rozpočtu Katedry zeleninárstva a Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. Vybudovanie rýchliarne jedlých a liečivých húb podporilo aj vedenie Botanickej záhrady pri SPU v Nitre.

 
Aktuálne riešené vedeckovýskumné úlohy:
07-GASPU-2018 - Hliva ustricovitá – kumulátor a zdroj významne biologicky aktívnych látok
APVV-19-0598 - Protektívny účinok extraktu hlivy ustricovitej (Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm.) pri chronických neprenosných ochoreniach
313011V336 - Drive4SIFood - Aktivita 4 Progresívne technológie pre potraviny s vysokou pridanou hodnotou a pozitívnym účinkom na ľudské zdravie (NV95)
Kultivácia hlivy ustricovitej na odpadovej hmote Lavandula sp. po destilácii esenciálnych olejov
 
Aktuálne riešené vzdelávacie a rozvojové projekty:
2019vs041 – MushROOM
KEGA 018SPU-4/2020 - Rozvoj teoretických vedomostí a praktických zručností študentov pri výučbe predmetu zeleninárstvo
 
Aktuálne riešené záverečné práce:
Technológia pestovania druhu Stropharia rugoso-annulata (BP)
Závislosť obsahu bioaktívnych látok v hlive ustricovitej od zloženia pestovateľského substrátu (DP)
 
Aktuálne vyučovane predmety:
Z15-0180-I - Jedlé a liečivé huby
Z15-0128-I – Záhradníctvo
 
 

Ísť späť