Výsledky celoslovenského študentského prieskumu prieskumu Hodnoť. to. Cieľom prieskumu spokojnosti je zvyšovať kvalitu vysokoškolského vzdelávania na verejných vysokých školách na Slovensku.

Výsledky sú dostupné TU.


Kvalita vzdelávania je zabezpečovaná každoročnou analýzou vzdelávacej činnosti na jednotlivých fakultách univerzity, ktorá je schvaľovaná na úrovni kolégia dekana a vedeckej rady fakulty. Na základe podkladov z fakúlt je vypracovaná správa o vzdelávacej činnosti na celej univerzite, ktorá je schvaľovaná v kolégiu rektora a vedeckej rade univerzity. Každoročne sa na univerzite uskutočňuje anonymný online dotazníkový prieskum cez univerzitný informačný systém (UIS), v rámci ktorého študenti hodnotia vzdelávací proces a jeho kvalitu. Výsledky z dotazníkového prieskumu sú analyzované v samostatných správach a sú súčasťou správy o Vzdelávacej činnosti.


Od  akad. roku 2023/2024 realizujeme hodnotenie vzdelávacie procesu zvlášť u prvákov na bakalárskom stupni v snahe eliminovať zistené nedostatky vo vyšších ročníkoch. Dotazník je realizovaný každý rok v mesiaci december.
Vyhodnotenie dotazníkového prieskumu študentov 1.ročníka I. stupňa štúdia na SPU v akademickom roku 2023/2024


Univerzitné poradenské a podporné centrum (UPPC) v rámci politík a procesov vnútorného systému zabezpečovania kvality na univerzite zabezpečuje, aby študenti mali jednoduchý prístup k poradenským a podporným službám, ktoré zodpovedajú ich rozmanitým potrebám a pomáhajú im napredovať v štúdiu i v profesionálnom a osobnom živote. UPPC zabezpečuje komplexné poradenské aktivity pre študentov SPU v inkluzívnom prostredí, poskytuje individualizovanú podporu a vytvára vhodné podmienky pre študentov so špecifickými potrebami a študentov zo znevýhodneného prostredia.


Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre priebežne sleduje mieru uplatniteľnosti absolventov študijných programov, ktoré poskytuje. Získané informácie slúžia ako vstupy do vzdelávacie procesu a sú konfrontované s cieľmi  vzdelávania študijného programu.



Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre priebežne monitoruje mieru uplatniteľnosti absolventov študijných programov 2. stupňa, ktoré poskytuje, na základe metodiky rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu verejným vysokým školám MŠVVaŠ SR. Koeficient uplatnenia absolventov vysokej školy podľa odboru (KAP) je odvodený od počtu absolventov SPU v dennej forme štúdia v príslušnom akademickom roku a počtu evidovaných nezamestnaných absolventov SPU podľa údajov z IS služieb zamestnanosti 180 a viac dní. Počty absolventov a počty nezamestnaných absolventov v rámci SPU sa zohľadňujú pre určenie KAP osobitne pre jednotlivé študijné programy. Stĺpce indikujú počet absolventov, zelený krížik mieru uplatnenia absolventov vyjadrenú v grafickej forme, a číselná hodnota v stĺpci je numerická hodnota KAP. Získané informácie slúžia ako vstupy do vzdelávacieho procesu a sú takisto konfrontované s cieľmi vzdelávania študijného programu.


Univerzita má identifikované zainteresované strany, kde medzi interné patria aj učitelia. S cieľom zvyšovania kvality vzdelávania monitoruje ich požiadavky a názory na vnútorné procesy a sleduje ich napĺňanie. Dotazník je anonymný a zameriava sa na získanie informácií na:  základné údaje a rozvoj osobnosti, výučba, úroveň riadenia a prenos informácií, pracovné prostredie, podmienky a motivácia.


Do vnútorného systému zabezpečovania kvality na SPU sú zapojené externé zainteresované strany vrátane zamestnávateľov absolventov SPU v Nitre, ktoré sa vyjadrujú k sektorovo-špecifickým očakávaniam výstupov vzdelávania a ako absolventi SPU uplatňujú svoje vedomosti v praxi. SPU získava mieru spokojnosti zamestnávateľov a iných externých zainteresovaných strán s kvalitou absolventov študijných programov prostredníctvom účelne položených otázok, vyhodnotením ktorých dochádza k neustálemu skvalitneniu procesu vzdelávania na SPU.