Kalendár udalostí 19.08.2022

štvrtok, 18.08.2022

Už po 47-krát sa na výstavisku Agrokomplex bude konať Medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava Agrokomplex. Po dvojročnej prestávke má pre svojich návštevníkov pripravenú pestrú prezentáciu noviniek z oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva, ale aj bohatý sprievodný program pre odbornú i laickú verejnosť.

Najväčšej pozornosti malých i veľkých farmárov sa vždy tešia najnovšie modely poľnohospodárskej techniky, ktorá sa v tomto roku predstaví na viac ako 2 000 m². Takmer 600 jedincov tradičných hospodárskych zvierat predvedú špeciálne chovateľské zväzy, ktoré v rámci Národnej výstavy hospodárskych zvierat ponúknu i odborné poradenstvo. Pastvou pre oči sú vystúpenia Národného žrebčína Topoľčianky, westernové vystúpenia či ťažký ťah jednozáprahov. Gazdovský dvor u výskumníkov ponúkne expozíciu malých hospodárskych zvierat, súťaže a kvízy, ktoré sú veľkým lákadlom predovšetkým pre deti.

Hlavnou témou tohtoročnej výstavy Agrokomplex bude  regeneratívne a precízne poľnohospodárstvo a adaptačné opatrenia súvisiace s nepriaznivými dôsledkami zmeny klímy. Pre odbornú verejnosť sú pripravené diskusné okrúhle stoly s témami: Inovatívne prístupy k poľnohospodárskej výrobe; Potravinová a nutričná gramotnosť; Aktualizácia Registra poľnohospodárskych produkčných blokov (LPIS) každoročne znižuje výmery pôdy. Prečo je to tak?

Pavilón M1 bude už tradične venovaný slovenským producentom potravín, držiteľom ocenenia Značka kvality SK a slovenským farmárom. V kulinárskom kútiku sa budú môcť návštevníci na vlastné chuťové bunky presvedčiť, ako úžasne chutia slovenské potraviny v podaní šéfkuchára.

Súčasne s výstavou Agrokomplex bude prebiehať aj celoštátna poľovnícka výstava s medzinárodnou účasťou Poľovníctvo a príroda 2022. Pre návštevníkov je pripravená prehliadka viac ako 1224 zlatých a raritných trofejí, atraktívny program pre deti i „nepoľovníkov“.

SPU na výstave Agrokomplex

V pavilóne M2 sa opäť predstaví aj Slovenská poľnohospodárska univerzita. Expozícia ponúkne aktuálne informácie o ponuke štúdia, vede, výskume, službách pre prax. Súčasťou bude prezentácia fakúlt a predaj knižných noviniek z Vydavateľstva SPU.  Na výstavnej ploche pred pavilónom M1 sa predstavia pracoviská Technickej fakulty, nebudú chýbať obľúbené jazdy zručnosti na traktore pod vedením zamestnancov Oddelenia dopravnej výchovy a služieb TF SPU a inštruktorov autoškoly Akadémia. V rámci výstavy Poľovníctvo a príroda 2022 bude Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov prezentovať možnosti štúdia v oblasti poľovníctva na SPU v Nitre.