Návod ako získať informácie z podujatia, na ktorom ste neboli
Na pôde našej univerzity sa 6. – 8. novembra 2019 pod záštitou ministerky školstva a rektorky SPU v Nitre uskutočnilo odborné podujatie z oblasti IKT – konferencia UNINFOS 2019 s podtitulom Univerzita budúcnosti. Usporiadala ho naša univerzita v spolupráci so združením EUNIS-SK. Odborné znalosti z neho môžu čerpať študenti i zamestnanci vysokých škôl v rámci výučby, ale i mimo nej, i keď na tomto podujatí neboli.
Ako na to? Vďaka nahrávke pomocou Národnej teleprezentačnej infraštruktúry (NTI) pre podporu výskumu, vývoja a transferu technológií máte niekoľko možností:
- V programe si nájdete problematiku, ktorá Vás zaujíma. Dobre si všimnete, kedy sa vystúpenie konalo. Napríklad: Virtuálne dielne, ako učebný nástroj ukážok z praxe - 7. 11. 2019, 11:00. Idete do archívu podujatia, ktorý nájdete nielen na webe NTI na CVTI SR, ale najjednoduchšie na stránke konferencie v archívnych záznamoch (https://spu.fem.uniag.sk/uninfos2019 - Konferencia - Archívne záznamy) a keďže „hľadaná prednáška“ je v programe 2 hodiny po začiatku podujatia 7.11., prejdete „jazdcom“ o niečo menej ako 2 hodiny od začiatku a spustíte záznam. Pri troche šťastia sa môžete aj presne trafiť do sledovanej problematiky.
- Keď máte trošku voľného času, počúvate všetko do radu.
- Ak máte času menej, čo vás nie celkom zaujalo, prejdete rýchlejšie alebo preskočíte a sledujete iba konkrétne vystúpenia.
Čo si myslíme, že by vás mohlo zaujímať? Ťažko vám ja poradím, keďže mňa zaujalo takmer všetko. Ale predsa - Microsoft Teams je aplikácia na spoluprácu, ktorá pomôže vášmu tímu udržať si vo veciach poriadok a viesť konverzácie na jednom mieste, môžete aplikáciu používať aj v rámci výučbového procesu – hneď na začiatku Archívu konferencie nájdete Workshop firmy Microsoft. A určite sa naučíte používať aplikáciu. Zaujíma vás problematika informačnej bezpečnosti? Túto tému nájdete v niekoľkých prezentáciách, napr. v prezentácii spoločnosti Whalebone, s.r.o., spoločnosti ESET, spol. s r.o., spoločností Logmanager - Microcomp-Computersystém, s r.o., ale i v niekoľkých ďalších vystúpeniach. Mohla by vás zaujímať problematika cloudových riešení – vystúpenie spoločnosti Oracle (workshop v stredu, ale i prezentácia vo štvrtok), vystúpenie firmy exe, a.s., Microsoftu. A virtuálna realita? Tej bolo počas konferencie venovaných niekoľko prezentácií – našli sme ju vo vystúpeniach spoločnosti sféra, a.s., Microsoft, vystúpení nášho kolegu z UCM v Trnave, ale prakticky odskúšať si ju mohol každý záujemca (nielen priamy účastník konferencie) počas všetkých prestávok a po závere konferencie vďaka spoločnosti HP Inc. A koho zaujímali aj ďalšie akademické iniciatívy firiem? Mohli ste ich nájsť a nájdete ich zo záznamov vo vystúpeniach spoločností Oracle, IBM a určite nájdete ďalšie zaujímavé témy nielen vo vystúpeniach partnerov konferencie, ale aj kolegov z vysokých škôl. Veď témy týkajúce sa stratégie informatizácie školstva, slovenskej akademickej dátovej siete, akademickej federácie identít, ale i využitia hlasovacieho systému, či skúšacieho informačného systému oslovujú mnohých z nás.
A panelová diskusia? Toľko naslovovzatých odborníkov zo škôl, štátnej exekutívy, ... predstavilo svoje názory na Univerzitu budúcnosti. Oplatí sa vypočuť si ich, ako i vystúpenie o vládnom cloude.
A čo na záver? Poďakovanie všetkým účastníkom, a to nielen aktívnym za výbornú atmosféru, kolegom, ktorí umožnili, že sa môžeme vzdelávať aj zo záznamu, všetkým, čo sa podieľali na organizácii, moderovaní a jednoducho: učme sa navzájom, sprostredkúvajme si informácie, nenechávajme si ich iba pre seba.
Autor: DT