Výberové prednášky na SPU v Nitre 2022 - 2023

NOVEMBER

Téma: Odhad ekonomických váh pre potreby šľachtenia hovädzieho dobytka. Prednáška je súčasťou predmetu šľachtiteľské programy v chove zvierat a určená je pre študentov a doktorandov SPU v Nitre a odbornú verejnosť v oblasti plemenitby a šľachtenia hovädzieho dobytka, prednostne však pre študentov špecializácie manažment živočíšnej výroby, špeciálne chovateľstvo a agrobiotechnológie.
Prednášajúci: Ing. Zuzana Krupová, PhD., Výskumný ústav živočíšnej výroby Praha - Uhríněves, ČR
Dátum a čas: 25. 11. 2022, 9.00 h
Miesto: SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2, poslucháreň AT-11
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.

Téma: Využitie genomiky v selekcii a šľachtení hospodárskych zvierat - výberová prednáška je súčasťou predmetu šľachtiteľské programy v chove zvierat a je určená pre študentov a doktorandov SPU v Nitre a odbornú verejnosť v oblasti plemenitby a šľachtenia hovädzieho dobytka, prednostne však pre študentov špecializácie manažment živočíšnej výroby, špeciálne chovateľstvo a agrobiotechnológie.
Prednášajúci: Gábor Mészáros, Assoc. Prof. Priv.-Doz. Dr., University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, Austria
Dátum a čas: 11. 11. 2022, 9.00 h
Miesto: SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2, poslucháreň AT-11
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.

 

Téma: Pozberové strediská ovocia a zeleniny - exkurzia spojená s výberovou prednáškou je určená prioritne pre poslucháčov predmetu pozberová technológia záhradníckych plodín (II.ZHI, II IMHS). Je zameraná na prehliadku moderných pozberových stredísk ovocia a zeleniny. Organizuje Ústav záhradníctva, dr. Golian, doc. Mezeyová.
Prednášajúci: Ing, Petruf, Zeleninárska s.r.o., Kráľová pri Senci, Mgr. Mertuš, BoniFructi s.r.o., Dunajská Lužná
Dátum a čas:  8. 11. 2022 od 7.00 h
Miesto: Zeleninárska s.r.o., Kráľová pri Senci, BoniFructi s.r.o., Dunajská Lužná
Prednáška je relevantná k študijnému odboru potravinárstvo, poľnohospodárstvo a krajinárstvo.

OKTÓBER

Téma: Nečakaj na lídrov, začni od seba. Výberová prednáška v rámci predmetu obchodné podnikanie. Prednášajúci zo spoločnosti Prosight Slovensko prezradia, ako si vybudovať úspešné podnikanie na Slovensku v oblasti financií a poradenstva. V súčasnosti má spoločnosť sieť 398 licencovaných obchodníkov, 21 pobočiek na Slovensku, viac ako 50-tisíc spokojných klientov a dosahuje medziročný rast na úrovni 25%. Rozprávať budú predovšetkým o ich ceste k úspechu a o tom, že netreba čakať na druhých, ale vždy začať v prvom rade od seba.
Prednášajúci: Daniel Biroš (director, líder) a Milan Šolc (CEO), Prosight Slovensko
Dátum a čas: 19. 10. 2022, 11.00 h
Miesto: poslucháreň Z03
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.

Téma: Podnikanie v cestovnom ruchu po pandémii, resp. Môže byť slovenská firma úspešná v medzinárodnom prostredí? Výberová prednáška v rámci predmetu obchodné podnikanie, globálny marketing a rozvíjajúce sa trhy a manažment obchodnej firmy. Prednáška je určená nielen študentom daných predmetov, ale každému, kto má záujem o oblasť cestovného ruchu, kto sa chce  dozvedieť aký má dopad aktuálna celosvetová situácia na podnikanie v tejto oblasti, ako sa museli cestovné kancelárie prispôsobiť nielen zmeneným podmienkam na trhu, ale predovšetkým zmeneným preferenciám, očakávaniam a prianiam zákazníkov.  Jozef Zelizňák z cestovnej kancelárie BUBO, ktorý je nielen sprievodca a svetobežník, ale predovšetkým manažér a odborník na marketing BUBO, poslucháčom prezradí, ako možno uspieť na medzinárodnom trhu, i keď ste len "malá" slovenská firma. Prednášajúcim bude
Prednášajúci: Jozef Zelizňák, cestovná kancelária BUBO
Dátum a čas: 14. 10. 2022, 10.00 h
Online prenos: https://lnk.sk/opil
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.

Téma: Hodnotenie exteriéru dojníc holštajnského plemena a mating program pripárovania - výberová prednáška je súčasťou obsahovej výučby predmetu manažment chovu hovädzieho dobytka a je určená pre študentov študijných programov manažment živočíšnej výroby, špeciálne chovateľstvo a hipológia, ako aj pre ostatných študentov, doktorandov a záujemcov zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Prednášajúci: Ing. Igor Lichanec, Slovenská holsteinská asociácia, výkonný riaditeľ
Dátum a čas: 12. 10. 2022, 13.30 h
Miesto: SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2, poslucháreň AZ-01
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.

Téma: Krajina severozápadu USA očami krajinného architekta
Prednášajúci: Ing. Eva Wernerová, AKA, autorizovaná krajinná architektka
Dátum a čas: 12. 10. 2022, 9.00 - 11.00 h
Miesto: Pavilón záhradnej architektúry, Tulipánová 7, Nitra
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekologické a environmentálne vedy, poľnohospodárstvo a krajinárstvo.

Téma: Urban design - a new point view for city: urban farms, pocket parks etc.
Prednášajúci: Dr. Beata Fornal Pieniak, Warsaw University of Life Sciences
Dátum a čas: 10. 10. 2022, 9.00 - 11.00 h
Miesto: Pavilón záhradnej architektúry, Tulipánová 7, Nitra
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.

Téma: S mladým farmárom nielen o teórii, ale aj o praxi. Len 11 % zo všetkých poľnohospodárskych podnikov v Európskej únii riadia poľnohospodári mladší než 40 rokov. Presvedčiť mladých ľudí, aby začali s poľnohospodárskou činnosťou, je veľkou výzvou. Ako funguje poľnohospodárstvo, realita a združenie farmárov nám priblíži Ing. Róbert Palider, Link na prihlásenie na udalosť: https://forms.gle/p7ayvtNL5mDmJ3CL8
Prednášajúci: Ing. Róbert Palider
Dátum a čas: 5. 10. 2022, 17.00 - 18.00 h
Miesto: SuPerUni CoWork centrum SPU, ŠD Mladosť, suterén, spucowork@uniag.sk http://cowork.uniag.sk/
 
Téma: Je zdravie luxus alebo samozrejmosť? Rozumné stravovanie nie je o superpotravinách, smoothie nápojoch, šalátoch a kalorických tabuľkách. Zdravé a plnohodnotné potraviny sú dostupné pre kohokoľvek a kdekoľvek. Čo nakupovať, akú prípravu pokrmu zvoliť a ako správne nakombinovať množstvo a zložky výživy nám vysvetlí Nikoleta Šimanová, ktorá sa tejto téme venuje nielen ako doktorandka na SPU ale aj ako odborníčka z praxe.  Link na registráciu: https://forms.gle/EVNtVLXNT6yB4rNn7
Prednášajúci: Ing. Nikoleta Šimanová
Dátum a čas: 4. 10. 2022, 17.00 - 18.00 h
Miesto: SuPerUni CoWork centrum SPU, ŠD Mladosť, suterén, spucowork@uniag.sk http://cowork.uniag.sk/
 
Téma: Zákazník na trhu je kráľ! Je jedno aký dokonalý máš produkt, ak ho nevieš predať zákazníkovi, nemáš nič! Dozvieš sa, prečo má zákazník naozaj vždy pravdu a čo je v kontakte s ním v dnešnej dobe rozhodujúce. Karin Kniez vysvetlí, čo znamená orientácia na zákazníka, aký význam má proaktívny prístup v predaji, prečo sa netreba báť odmietnutia alebo ako zvládnuť rozhodovaciu paralýzu. Získaš informácie, ako môžeš kedykoľvek zdvojnásobiť svoj príjem vďaka zákazníkom alebo prečo je 5-krát drahšie získať nového zákazníka než udržať toho existujúceho. Porozpráva aj o svojich skúsenostiach z koučovania predajných tímov a prezradí, ktoré firmy a značky majú dnes šancu uspieť na trhu plnom konkurencie. Link na prihlasovanie sa na udalosť: https://forms.gle/qkEUSeGr6Vmymy8c9
Prednášajúci: Mgr. Karin Kniez, trénerka, poradkyňa a koučka pre nadnárodné značky už viac ako 20 rokov. Bola pri tvorbe predajných procesov koncernu Volkswagen a ich implementácii v podmienkach SR. Medzi jej klientov patria aj značky ako Mercedes-Benz, Audi, Seat alebo McDonalds. Je špecialistkou na aktívny predaj a dlhodobo zvyšuje predaje svojich klientov. Známa je tým, že potenciál v predaji vidí aj tam, kde sa ho väčšina neodváži ani hľadať.
Dátum a čas: 3. 10. 2022, 17.00 - 18.00 h
Miesto: SuPerUni CoWork centrum SPU, ŠD Mladosť, suterén, spucowork@uniag.sk http://cowork.uniag.sk/
 
Téma: Cesta k úspechu - výberová prednáška v rámci predmetu manažment obchodnej firmy. Určená je študentom daného predmetu, ale každému, kto má záujem o informácie z oblasti obchodu, marketingu, manažmentu a podnikania formou franchízy v podmienkach Slovenskej republiky.  
Prednášajúci: Ing. Marián Maxin, La Donuteria
Dátum a čas: 3. 10. 2022, 13.30 h
Miesto: pavilón S, poslucháreň S
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.

SEPTEMBER

Téma: Využitie inbrídingu a heterózy v šľachtení hospodárskych zvierat. Prednáška je súčasťou predmetu šľachtiteľské programy v chove zvierat a určená je pre študentov a doktorandov SPU v Nitre a odbornú verejnosť v oblasti plemenitby a šľachtenia hovädzieho dobytka, prednostne však pre študentov špecializácie manažment živočíšnej výroby, špeciálne chovateľstvo a agrobiotechnológie.
Prednášajúci: prof. Ing. Luboš Vostrý, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Prahe
Dátum a čas: 30. 9. 2022, 9.00 h
Miesto: SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2, poslucháreň AT-11
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.

Téma: Ako vybudovať úspešnú značku. Pracovať so značkou tak, aby bola úspešná, diferencovať ju, definovať jej identitu, poslanie a hodnoty zvnútra von je pre novú generáciu firiem kľúčové. Ako vytvoriť dlhodobo úspešnú značku príde porozprávať brandingový konzultant, zakladateľ brandingovej agentúry GALTON Brands - Andrej Mitáš v rámci nového predmetu digitálny marketing a sociálne siete. Poslucháči sa dozvedia čo je značka a prečo by  sa treba venovať jej budovaniu, aké je jej poslanie, vízia, misia a hodnoty či ako vytvoriť zapamätateľnú identitu značky.
Prednášajúci: Andrej Mitáš, zakladateľ brandingovej agentúry GALTON Brands, sa marketingu a brandbuildingu venuje už viac ako 15 rokov, spolupodieľal sa na tvorbe kreatívnych a komunikačných konceptov i reklamných kampaní pre značky ako ČSOB, LEDVANCE, UNIQA GSC, ING HUBS, FORBES, GESTAMP, GSK alebo RESCO.
Dátum a čas: 29. 9. 2022 13.30 h
Miesto: SPU v Nitre, Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU, pavilón S, poslucháreň S-01
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.

Téma: O budovaní startupu na vysokej škole. Inovatívnosť, kreativita a jedinečnosť. Práve tieto podstatné mená súvisia s témou startupu tzv. produktu, podnikateľského zámeru alebo nápadu. Ako začať budovať vlastný startup, ako na ňom pracovať a ako ho úspešne zrealizovať. Príďte si vypočuť príbehy troch mladých ľudí, ktorí majú vlastné nápady.
Prednášajúci: CuteBox, George Science a Silver Shot
Dátum a čas: 28. 9. 2022, 17.00 - 18.30 h
Miesto: SuPerUni CoWork centrum SPU, ŠD Mladosť, suterén, spucowork@uniag.sk http://cowork.uniag.sk/

Téma: Vrúbľovanie stálozelených drevín a ich uplatnenie - výberová prednáška určená prioritne pre poslucháčov voliteľného predmetu minoritné záhradnícke technológie. Tematicky je zameraná na technológiu výroby a následne uplatnenie špecifických kultivarov stálozelených drevín v záhradných realizáciách.
Prednášajúci: Bohuš Fančovič, Botanická záhrada SPU v Nitre
Dátum a čas: 27. 9. 2022, 9.00 h
Miesto:  Botanická záhrada SPU, škôlka okrasných drevín
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, biotechnológie.

Téma: Deň vína v SuPerUni coworku - ‚‚ In vino veritas ‘‘ (Vo víne je pravda) Odborná prednáška spojená s degustáciou vína pod vedením kvalifikovaného someliéra. Môžete sa tešiť na víno Tajná spolu s Velkeer winery. Degustácia je limitovaná počtom miest a je treba sa prihlásiť. Prihlasovanie je spustené od 23. 9. 2022 o 18:00 h cez sociálne siete.
Prednášajúci: Ing.Peter Czako PhD. (TAJNA Vineyards & Winery) a Ing. Tomáš Sládeček (VELKEER Winery)
Dátum a čas: 27. 9. 2022, 17.00 - 20.00 h
Miesto: SuPerUni CoWork centrum SPU, ŠD Mladosť, suterén, spucowork@uniag.sk http://cowork.uniag.sk/
 
Téma: Ako získať študentskú pôžičku? Si študent a máš v hlave veľa nápadov? Chcel by si realizovať svoje vízie, študentské projekty, vyskúšať študijný pobyt v zahraničí alebo jednoducho potrebuješ financovať bežné študentské výdavky? Fond na podporu vzdelávania má pre teba riešenie!
Dátum a čas: 26. 9. 2022, 17.00 - 18.30 h
Miesto: SuPerUni CoWork centrum SPU, ŠD Mladosť, suterén, spucowork@uniag.sk http://cowork.uniag.sk/
 
Téma: Erasmus welcome evening - ESN (Erasmus Student Network). We heartily invite you to the Erasmus welcome evening organized for new foreign students in Nitra. Come to get to know eachother, establish new contacts with students from different countries and, above all, have a good time through entertainment and learning activities, the so-called icebreakers, which will be organized by volunteers from the ESN SUA organization. ESN (erasmus student network) is a volunteer organization with local sections all over Europe. ESN SUA (ESN of Slovak University of Agriculture) is a local section of this organisation, which is dedicated to the organisation of entertainment and cultural events for exchange students of the Erasmus+ program.
Dátum a čas: 21. 9. 2022, 18.00 - 22.00 h
Miesto: SuPerUni CoWork centrum SPU, ŠD Mladosť, suterén, spucowork@uniag.sk http://cowork.uniag.sk/

 

 

 

Výberové prednášky na SPU v Nitre 2021 - 2022

JÚN

Téma: Future Perspectives of Animal Breeding in EU
Prednášajúci: Andrea Rosati, generálny tajomník EAAP. EAAP je najvýznamnejšia európska asociácia, ktorá združuje vedcov, odborníkov, akademickú sféru a priemysel v oblasti vied o živočíšnej výrobe. Je to unikátna príležitosť dozvedieť sa viac o možnostiach zapojiť sa do aktivít EAAP. SPU v Nitre je od roku 2021 oficiálnym reprezentantom Slovenska pri EAAP.
Dátum a čas: 14. 6. 2022, 13.00 h
Miesto: SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2, poslucháreň AZ-01
Prednáška je relevantná k študijnému odboru biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, ekonómia a manažment, potravinárstvo.

Téma: Sledovanie klimatických prvkov v mikroklíme vinohradu za účelom využitia v praxi - odborná prednáška pri príležitosti 13. ročníka celoslovenskej verejnej prehliadky súťažných vín Víno SPU 2022, venujúca sa mikroklíme vinohradu pri klimatických zmenách.
Prednášajúci: Ing. Milan Chudý,  Víno Chudý, Vinohrady nad Váhom
Dátum a čas: 10. 6. 2022, 14.30 h
Miesto: SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2, poslucháreň A-01
Prednáška je relevantná k študijnému odboru biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy, poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Skúsenosti a najlepšie postupy využívané v rámci potravinového inkubátora / The best practices and experiences on the food incubator
Prednášajúci: Dr. Marvin Moncada, Assistant Professor, NC STATE University, Plants for Human Health Institute
Dátum a čas: 1. 6. 2022, 10.00 h
Miesto: kongresová sála VC ABT, SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2
Prednáška je relevantná k študijnému odboru potravinárstvo, biotechnológie.

MÁJ 2022

Téma: Prednáška o výskumných aktivitách Dr. Moncadu
Prednášajúci: Dr. Marvin Moncada, Assistant Professor, NC STATE University, Plants for Human Health Institute
Dátum a čas: 30. 5. 2022, 10.00 h
Miesto: poslucháreň T, SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2
Prednáška je relevantná k študijnému odboru potravinárstvo.
 
Téma: Vývoj teoretických prístupov k regionálnemu rozvoju a ich priemet do regionálnych politík - habilitačná prednáška poskytne stručný prehľad vybraných teórií regionálneho rozvoja, ich vývoj od exogénnych k endogénnym rozvojovým koncepciám a od sektorového k holistickému prístupu k rozvoju. Zároveň sa zameria na spôsoby akými boli tieto teoretické prístupy uplatňované v praxi, teda v konkrétnych ekonomických nástrojoch a opatreniach regionálnej politiky, tak vo všeobecnosti ako aj so zameraním na politiky uplatňované v rámci EÚ.
Prednášajúci: Ing. Katarína Melichová, PhD., Ústav regionalistiky a rozvoja vidieka FEŠRR SPU v Nitre
Dátum a čas: 24. 5. 2022, 8.30 h
Miesto: poslucháreň S-01, pavilón S, FEM SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2
Názov habilitačnej práce: Inštitúcie a rozvoj - vybrané aspekty inštitucionálneho prostredia ako faktora regionálneho a miestneho rozvoja
 
Téma: Gruzínske vinohradníctvo a vinárstvo. Genofond viniča. Tradičná metóda výroby vína v amforách - výberová prednáška predstaví Gruzínsku technickú univerzitu, Fakultu poľnohospodárskych vied a biosystémového inžinierstva. Priblíži históriu gruzínskeho vinohradníctva a vinárstva, gruzínskeho genofondu viniča a najstaršej metódy výroby vína v amforách (Kvevri).
Prednášajúci: Nino Čchartišvili, Lepl Scientific-Research Center of Agriculture, Head of Public relation, Regional and international organizations division, Ministry of Environment and Agriculture, Georgia.
Dátum a čas: 6. 5. 2022, 13.00 - 16.00 h
Miesto: Ústav záhradníctva FZKI, Areál Tr. A. Hlinku 2, učebňa BZ-01
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, potravinárstvo.
 
Téma: Krajina pre ľudí a včely
Prednášajúci: Ing. Soňa Keresztesová, PhD., Mgr. David Turčáni, PhD., OZ Včelí Raj
Dátum a čas: 3. 5. 2022, 16.30 - 18.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Aktivity EÚ v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ vzhľadom na krízu na Ukrajine
Prednášajúci: Peter Stano, hovorca Európskej komisie pre vonkajšie vzťahy
Dátum a čas: 2. 5. 2022, 15.30 h
Prenos: WEBEX, meeting number (access code): 2741 228 7651 meeting password: XNmqEBV8$46 (96673288 from phones)
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, potravinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Perspectives of research and scientific exchange in area of animal science at Banja Luka University - výberová prednáška pre zamestnancov a doktorandov FAPZ a SPU Nitra o možnostiach spoločného výskumu.
Prednášajúci: Biljana Rogić, PhD., Faculty of Agriculture, University of Banja Luka, Vice Dean for Teaching and Student Affairs
Dátum a čas: 2. 5. 2022, 9.00 h
Miesto: Ústav chovu zvierat, Tr. A. Hlinku 2 (zasadacia miestnosť)
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Perspectives of research and scientific exchange in Plant Science at Banja Luka University - výberová prednáška pre študentov a doktorandov FAPZ, SPU Nitra o možnostiach výskumu v oblasti rastlinnej výroby (kontaktná osoba doc. Ing. Štefan Týr, PhD.)
Prednášajúci: Biljana Kelecevic, PhD., Faculty of Agriculture, University of Banja Luka
Dátum a čas: 2. 5. 2022, 9.00 h
Miesto: poslucháreň AA-01, Tr. A. Hlinku 2
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Zručnosti budúcnosti
Prednášajúci: Mgr. Matúš Draganovský, learning designer a tréner vo vzdelávacej spoločnosti SUVko Coaching v rámci firemného vzdelávania soft-skills (mäkkých zručností). Zameriava sa na rozvoj ľudského potenciálu a silných stránok stredného a vyššieho manažmentu prostredníctvom dlhodobých vzdelávacích programov.
Dátum a čas: 2. 5. 2022, 15.30-17.00 h
Miesto: SuPerUni CoWork centrum SPU, ŠD Mladosť
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo, potravinárstvo, ekologické a environmentálne vedy, biotechnológie, biológia.
 
Téma: Zručnosti budúcnosti - Adaptácia na zmenu
Prednášajúci: Mgr. Matúš Draganovský, learning designer a tréner vo vzdelávacej spoločnosti SUVko Coaching v rámci firemného vzdelávania soft-skills (mäkkých zručností). Zameriava sa na rozvoj ľudského potenciálu a silných stránok stredného a vyššieho manažmentu prostredníctvom dlhodobých vzdelávacích programov.
Dátum a čas: 2. 5. 2022, 13.00-15.00
Miesto: SuPerUni CoWork centrum SPU, ŠD Mladosť
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo, potravinárstvo, ekologické a environmentálne vedy, biotechnológie, biológia.
 

APRÍL 2022

Téma: Marketing v praxi vinárskeho podniku- výberová prednáška v rámci predmetu marketing. Vinárstvo Predium nadväzuje na tradíciu pestovania viniča a výroby vína vo Vrábeľskom vinohradníckom regióne, kde obhospodaruje 33 ha vlastných vinohradov. Filozofiou vinárstva je smerovanie k produkcii EKO-BIO vína využitím najmodernejších poznatkov a metód. Vinárstvo Predium prispieva k návratu slávy vrábeľských vín na miesto, ktoré im historicky patrí.
Prednášajúci: Stela Waldnerová, Vinárstvo Predium Vráble
Dátum a čas: 29. 4. 2022, 7.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Komunitné kompostovanie v podmienkach mesta. OZ Komunita kompostuje podporuje rozvoj komunitného kompostovania, ako ekologického, efektívneho a ekonomicky výhodného spôsobu zhodnotenia bioodpadu. Zabezpečuje praktickú realizáciu a ukážky komunitného kompostovania pre záujemcov a s tým súvisiacu osvetu zapojeným domácnostiam. Zástupca OZ, Ing. Štefan Králik, sa s nami podelí o skúsenosti so zavádzaním komunitného kompostovania v Nitre.
Prednášajúci: Ing. Štefan Králik, zástupca OZ Komunita kompostuje
Dátum a čas: 29. 4. 2022, 10.00 h
Miesto:  Ústav krajinného inžinierstva FZKI, Hospodárska 7, miestnosť ZP
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekologické a environmentálne vedy, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, potravinárstvo, ekonómia a manažment.
 
Téma: Geographical indications of agri-food products in trade relations of the European Union
Prednášajúci: Assoc. Prof. Agnieszka Hajdukiewicz, Cracow University of Economics, Poľsko
Dátum a čas: 27. 4. 2022, 13.30 - 15.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Growing of herbs, edible flowers, untraditional vegetables and cultivated mushrooms in Latvia
Prednášajúci: Dr Irina Sivicka, Latvia University of Life Sciences and Technologies
Dátum a čas: 27. 4. 2022, 11.00 - 12.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Garlic production, growth periods and nutrition, cultivation and use
Prednášajúci: Dr Missa Immants, Latvia University of Life Sciences and Technologies
Dátum a čas: 27. 4. 2022, 10.00 - 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Horticulture situation in Latvia - areas, production, development tendencies. Nordic fruits and berries as resource for heatlty and innovative food products
Prednášajúci: Dr Kaspars Kampus, Latvia University of Life Sciences and Technologies
Dátum a čas: 27. 4. 2022, 9.00 - 10.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Restoration of public park in Zdenska Wola
Prednášajúci: Dr Seweryn Malawski, University of Life Sciences in Lublin (Poland)
Dátum a čas: 26. 4. 2022, 17.30 - 18.30 h
Miesto: Pavilón FZKI, Tulipánova 7, miestnosť TD01
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Environmental Damages and their Compensation - Belchatow in Green Project
Prednášajúci: Prof Malgorzata Milecka, University of Life Sciences in Lublin, Poland
Dátum a čas: 26. 4. 2022, 16.30 - 17.30 h
Miesto: Pavilón FZKI, Tulipánova 7, miestnosť TD01
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Logistika v praxi
Prednášajúci: Ing. Andrej Šimonovič
Dátum a čas: 26. 4. 2022, 9.00 - 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Financovanie v poľnohospodárstve - výberová prednáška v rámci  predmetu agrárny marketing
Prednášajúci: MSc. Peter Hudec, vedúci oddelenia agrofinancovania a štruktúrovaného financovania - Tatra banka a.s.
Dátum a čas: 26. 4. 2022, 13.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Plemenársky informačný systém a Centrálna evidencia HZ ako súčasť šľachtiteľskej práce - výberová prednáška v rámci predmetu všeobecná zootechnika, realizovaná v rámci spolupráce medzi SPU v Nitre a podnikom Plemenárske služby SR, š. p. Bratislava
Prednášajúci: Ing. Pavla Rosinčinová - vedúca útvaru ASD, Ing. Martin Tomašovič - odborný referent CEHZ, Plemenárske služby Slovenskej republiky, š.p
Dátum a čas: 26. 4. 2022, 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Dreviny v legendách a poverách. Výberová prednáška priblíži európske, ale aj cudzokrajné dreviny vo folklóre, legendách a poverách ľudí v staroveku a stredoveku, ako aj zmienky o nich v starovekých spisoch Indie, Perzie, v Biblii, Koráne a ďalších. Predstaví pôvod pomenovania drevín, ich spojenie s pôsobením božstiev alebo ich zasvätenie božstvám a kresťanským svätcom a panovníkom, zameria sa tiež na dreviny v živote Keltov (Druidov), Slovanov a Germánov, vrátane škandinávskych národov.
Prednášajúci: Ing. Peter Hoťka, PhD., Ústav ekológie lesa, Arborétum Mlyňany SAV, vedúci oddelenia genofondu a špeciálnych zbierok
Dátum a čas: 26. 4. 2022, 9.00 - 11.00 h
Miesto: Ústav krajinnej architektúry, FZKI, Tulipánová 7, Nitra, prednášková miestnosť TD-01
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Flexibilita práce ako najaktuálnejší trend a potreba firiem a zamestnancov (v jednosmennej aj viacsmennej prevádzke)
Prednášajúci: Ing. Roman Urban, Ph.D., MBA, Déhora Central Europe (Praha)
Dátum a čas: 25. 4. 2022, 7.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekologické a environmentálne vedy.
 
Téma: Mitsubishi electric v potravinárskom priemysle - výberová prednáška zameraná na technické a technologické možnosti využitia produktov firmy Mitsubishi electric.
Prednášajúci: Ing. Peter Horos a Ing. Ondrej Bohuš, Mitsubishi electric, Sales engineer
Dátum a čas: 20. 4. 2022, 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo, potravinárstvo.
 
Téma: Montážne procesy v automobilovom závode - výberová prednáška priblíži základné rozdelenie výroby v automobilke, druhy montážnych procesov – manuálne procesy, uťahovanie, skenovanie, využívanie kvalitatívnych nástrojov v procesoch – Error Proofing, Poka Yoke, Andon, Checklist, atď.
Prednášajúci: Ing. Oto Körtvély, Jaguar Land Rover, PVT Manažér (Plant Vehicle Team)
Dátum a čas: 20. 4. 2022, 9.00 - 11.00 h
Miesto: poslucháreň Q-01
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo.
 
Téma: Filozofia vinárstva, eko produkcia a spotrebiteľské správanie
Prednášajúci: Stela Waldnerová, Vinárstvo Predium Vráble
Dátum a čas: 20. 4. 2022, 9.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Manažérske finančné hodnotenie spoločnosti a jeho dopad na riadenie spoločnosti
Prednášajúci: Tesco Stores SR, a. s.
Dátum a čas: 20. 4. 2022, 11.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Využitie aditívnych technológií a 3D skenovania v praxi. Výberovú prednášku organizuje  Centrum 3D technológií TF SPU v spolupráci so spoločnosťou Admasys.
Prednášajúci: Juraj Špánik, Marek Mančal, Šimon Piksa, Admasys, špecialista pre aditívnu výrobu a 3D skenovanie
Dátum a čas: 14. 4. 2022, 9.30 h - prednáška z organizačných dôvodov zrušená, náhradný termín bude včas oznámený
Miesto: poslucháreň CH, A. Hlinku 2
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo.
 
Téma: Industrial Enginiering v priemysle
Prednášajúci: Tomáš Lukáš, projektový manažér Neuman Aluminium. Spoločnosť sa zaoberá opracovaním hliníkových konštrukčných dielov pre výrobcov áut BMW, RR.
Dátum a čas: 13. 4. 2022, 9.00 h
Miesto: poslucháreň Q-01, TF SPU v Nitre
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo.
 
Téma: Variabilná aplikácia v presnom poľnohospodárstve, (informačné zdroje, spracovanie priestorových údajov, variabilná aplikácia hnojív)
– prednáška sa uskutoční v rámci Predmetu „Presné poľnohospodárstvo“
Prednášajúci: Ing. Ivana Vidová, Agricon.de - manažérka variabilnej aplikácie
Dátum a čas: 12. 4. 2022, 9.00 - 10.30 h
Prenos: pavilón CH, miestnosť AC-03
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo, poľnohospodárstvo a krajinárstvo
 
Téma: Virtuálna návšteva Európskej komisie - téma Spoločná poľnohospodárska politika
Prednášajúci: Martin Ambrozi, generálny sekretariát, Nikoleta Brunová, Andrea Čapkovičová, Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, Európska komisia
Dátum a čas: 12. 4. 2022, 14.20 - 16.30 h (14.30 - 15.30 Úloha Európskej komisie ako výkonného politického orgánu Európskej únie - Martin Ambrozi, 15.40 - 16.30 h Spoločná poľnohospodárska politika – história a súčasnosť - Nikoleta Brunová, Andrea Čapkovičová)
Prenos: WEBEX https://ecconf.webex.com/ecconf/j.php?MTID=m2064e03cdfef66422f6092c4115868fd
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Podnikanie počas školy - Využite štúdium na vysokej škole na maximum a odvážte sa pracovať na svojom biznis nápade. S lektorom si povieme o jeho ceste podnikaním v marketingovom prostredí. Výberovú prednášku organizuje Národné podnikateľské centrum Nitra.
Prednášajúci: Mgr. Tomáš Kovalinka, PhD., Fores Technology Group - Marketing Specialist
Dátum a čas: 11. 4. 2022, 13.00 - 15.00 h
Prenos: registrácia na https://bit.ly/3JZW0ue
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Progresívny prístup k poľnohospodárstvu a využitie komunikačných kanálov v marketingu v družstve Ovozela - výberová prednáška v rámci predmetu marketing zameraná na základné rozdiely medzi tradičným a moderným poľnohospodárstvom, proces, plánovanie, realizáciu a vyhotovenie marketingových kampaní a obalový materiál ako hlavný komunikačný prvok.
Prednášajúci: Mgr. Anna Kováčová, Ovozela, družstvo združujúce farmárov v pestovaní zeleniny
Dátum a čas: 8. 4. 2022, 7.15 - 9.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Využitie UAV pri mapovaní a monitorovaní variability porastu - - výberová prednáška v rámci predmetu presné poľnohospodárstvo (kurz presného poľnohospodárstva) spojená s praktickou ukážkou práce s dronom ako nosičom multispektrálnej kamery, ako aj so spracovaním a vyhodnotením získaných údajov.
Prednášajúci: Ing. Stanislav Košán, AGROTRADE GROUP, spol. s r.o., produktový manažér
Dátum a čas: 8. 4. 2022, 9.30 - 10.30 h
Miesto: Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU, Kolíňany
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo, poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Tradičné chápanie a súčasné nároky na finančné oddelenie v spoločnosti Tesco. Čo v súčasnej dobe úspešný a moderný podnik očakáva od manažmentu financií? V čom spočíva pridaná hodnota financií pre podnik? Ako to funguje v spoločnosti Tesco? Zúčastnite sa interaktívnej prednášky vedenej finančným manažmentom spoločnosti Tesco.
Prednášajúci: Jozef Tkáč, Milan Lalák, Tesco Stores SR a.s., Finance Manager. Prednášajúci z obchodnej praxe zanalyzujú nové trendy a možnosti finančného manažmentu v oddelení finančného riadenia akciovej spoločnosti Tesco Stores Slovensko.
Dátum a čas: 8. 4. 2022, 9.00 - 10.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Výhľad pre ekonomiku a finančné trhy - výberová prednáška zameraná na očakávaný vývoj svetovej a slovenskej ekonomiky na pozadí prelínajúcich sa kríz pandémie a vojny na Ukrajine. Aké budú dopady týchto udalostí na finančné trhy, ale aj na ceny a dostupnosť bývania a dopyt po úveroch?
Prednášajúci: Ing. Zdenko Štefanides, M.S., Všeobecná úverová banka, a.s., hlavný ekonóm a riaditeľ oddelenia
Dátum a čas: 7. 4. 2022, 11.00 - 12.30 h
Prenos: MS Teams https://bit.ly/3DiiHaB
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Využitie UAV pri diaľkovom prieskume Zeme a variabilnej aplikácii chemických látok - výberová prednáška v rámci kurzu presného poľnohospodárstva a predmetu presné poľnohospodárstvo, spojená s praktickými ukážkami
Prednášajúci: Ing. Roman Setnický, Skymaps s.r.o., (vedúci sekcie Skymaps - Agrimatics)
Dátum a čas: 7. 4. 2022, 10.00 - 12.00 h (13.00 - 15.00 h praktické ukážky)
Miesto: pavilón CH, cvičebňa AC-04; praktické ukážky: areál SPU - experimentálne políčka
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: HR Business Partnering v nadnárodnej korporácii
Prednášajúci: Ilona Šimečková, HR Business Partner, Nestlé
Dátum a čas: 6. 4. 2022, 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, potravinárstvo.
 
Téma: Informačné centrá a ich služby v praxi - úspešný príklad Mestského informačného centra v Poprade
Prednášajúci: Ing. Rastislav Hudec, Mestské informačné centrum v Poprade
Dátum a čas: 6. 4. 2022, 13.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Všeobecný prehľad o firme Schunk a jej produktoch - výberová prednáška priblíži produktové portfólio firmy Schunk, jej riadenie a organizáciu jednotlivých procesov.
Prednášajúci: Ing. Erik Kondela. Schunk Intec, s.r.o.
Dátum a čas: 6. 4. 2022, 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo.
 
Téma: Právna ochrana EÚ spotrebiteľa - nová dohoda (New deal for consumers)
Prednášajúci: Ing. Dávid Bielik, FIPRA - Medzinárodná poradenská sieť
Dátum a čas: 6. 4. 2022, 9.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Moderné metódy stanovenia optimálnej zrelosti silážnej kukurice na poli
Prednášajúci: Ing. Eduard Hanina, LIMAGRAIN, LGAN project manager CZ&SK
Dátum a čas: 6. 4. 2022, 7.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Sustainable livelihood: Less waste initiative. Čo prináša zavedenie less waste iniciatívy vo firme? Aj na prvý pohľad malé kroky, môžu mať veľký dopad. Čoraz viac firiem nastupuje na „zelenú vlnu” a kandidáti o zamestnanie veľakrát zohľadňujú aj tento aspekt pri výbere zamestnávateľa. Obsah prednášky: Čo je udržateľnosť a ako môže každý jednotlivec preniesť udržateľnosť do vlastného života a nemusí byť pritom ekologickým expertom. Čo je slow fashion, prečo je dôležitá a prečo by sme nemali podporovať ultra fast fashion nepremyslenými nákupmi. Čo je minimalizmus, znamená to ozaj nič nevlastniť? Tipy na dobré filmy s ekologickou tematikou, tipy na lokálnych designerov, lokálne obchody, celoročné akcie podporujúce udržateľnosť a slow fashion.
Prednášajúci: Denisa Leleňková, IBM/Finance and Operations
Dátum a čas: 5. 4. 2022, 13.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, ekologické a environmentálne vedy.
 
Téma: Variabilná aplikácia chemických ochranných látok - výberová prednáška v rámci predmetu presné poľnohospodárstvo
Prednášajúci: Ing. Benjamín Brocka, Agromačaj a.s., Agricultural Operations Manager
Dátum a čas: 5. 4. 2022, 9.00 - 11.30 h
Miesto: pavilón CH, cvičebňa AC-03
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Manažment strojového parku v presnom poľnohospodárstve - výberová prednáška v rámci kurzu presného poľnohospodárstva
Prednášajúci: Ing. Roman Tóth, Agroservis, spol. s.r.o. (vedúci strediska Levice)
Dátum a čas: 5. 4. 2022, 9.30- 11.30 h
Miesto: pavilón CH, cvičebňa AC-04
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Životné poistenie - zmysel a využitie v praxi
Prednášajúci: Roman Škrteľ, PARTNERS GROUP SK s.r.o., Executive Manager
Dátum a čas: 4. 4. 2022, 13.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Podnikanie už počas školy - výberovú prednášku organizuje Národné podnikateľské centrum Nitra. O svoje skúsenosti sa so študentmi podelí Mgr. Norbert Gyürüsi, ktorý v súčasnosti pôsobí ako právnik, podnikateľ a lektor. Svoje skúsenosti z oblasti práva, manažmentu a vedenia ľudí dnes uplatňuje s tímom profesionálov pri zakladaní firiem na kľúč doma i v zahraničí v právnickej firme Freya Corporation či ako spoločník manufaktúry Sapotheca.
Prednášajúci: Mgr. Norbert Gyürüsi, Freya Corporation
Dátum a čas: 4. 4. 2022, 13.00 - 15.00 h
Prenos: online, registrácia na https://bit.ly/3icOIHg
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, strojárstvo, potravinárstvo.
 
Téma: Využitie UAV pri diaľkovom prieskume Zeme a variabilnej aplikácii chemických látok - výberová prednáška v rámci kurzu presného poľnohospodárstva a predmetu presné poľnohospodárstvo, spojená s praktickými ukážkami
Prednášajúci: Ing. Viktor Setnický, Skymaps s.r.o., (vedúci sekcie Skymaps - Agrimatics)
Dátum a čas: 1. 4. 2022, 10.00 - 12.00 h (13.00 - 15.00 h praktické ukážky)
Miesto: pavilón CH, cvičebňa AC-04; praktické ukážky: areál SPU - experimentálne políčka
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Agrarian biodiversity and small farmers in the highlands of Peru
Prednášajúci: Prof. Eric Rendon, Peru, hosťujúci profesor na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja
Dátum a čas: 1. 4. 2022, 10.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, ekologické a environmentálne vedy.
 

MAREC 2022

Téma: Rural Development and the 2nd agrarian reform in Peru
Prednášajúci: Prof. Eric Rendon, Peru, hosťujúci profesor na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja
Dátum a čas: 31. 3. 2022, 10.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, ekologické a environmentálne vedy.
 
Téma: Stratégia udržateľnosti vodného hospodárstva urbanizovanej a poľnohospodárskej krajiny v súčasných klimatických podmienkach - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Jozefína Pokrývková, PhD., AgroBioTech SPU v Nitre
Názov habilitačnej práce:Hospodárenie s dažďovou vodou v urbanizovanej krajine v súčasných klimatických podmienkach
Dátum a čas: 31. 3. 2022 o 9.00 h
Miesto: poslucháreň TD-01, Tulipánová 7 v Nitre
Prenos: MS Teams
 
Téma: Manažment strojového parku v presnom poľnohospodárstve (navigačné systémy a telematika) - výberová prednáška v rámci kurzu presného poľnohospodárstva
Prednášajúci: Ing. Roman Tóth, Agroservis, spol. s.r.o. (vedúci strediska Levice)
Dátum a čas: 30. 3. 2022, 9.00 - 10.30 h
Miesto: pavilón CH, cvičebňa AC-04
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Využitie UAV pri mapovaní a monitorovaní variability porastu - výberová prednáška v rámci predmetu presné poľnohospodárstvo (kurz presného poľnohospodárstva) spojená s praktickou ukážkou práce s dronom ako nosičom multispektrálnej kamery, ako aj so spracovaním a vyhodnotením získaných údajov.
Prednášajúci: Ing. Stanislav Košán, AGROTRADE GROUP, spol. s r.o., produktový manažér
Dátum a čas: 29. 3. 2022, 9.30 - 11.00 h
Miesto: Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU, Kolíňany
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Automatizácia účtovníctva, manažérske riešenia, ONIX - výberová prednáška, zameraná na problematiku automatizovaného spracovania účtovníctva z pohľadu riadenia podnikov.
Prednášajúci: Ing. Nina Višňovská, KROS, a.s., obchodníčka, konzultantka ekonomických programov
Dátum a čas: 28. 3. 2022, 9.00 - 10.30 h
Prenos: link je možné získať e-mailom na adresu: anna.lateckova@uniag.sk
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Iniciatíva Less Waste / Menej odpadu
Prednášajúci: Denisa Leleňková, IBM - Finance and Operations
Dátum a čas: 28. 3. 2022 o 8.30 h
Prenos: https://ibm.webex.com/meet/diana.vojtekova
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, ekologické a environmentálne vedy.
 
Téma: Pôdna štruktúra – základná fyzikálna vlastnosť pôd - inauguračná prednáška
Prednášajúci: doc. Ing. Vladimír Šimanský, PhD., Ústav agronomických vied FAPZ SPU v Nitre
Dátum a čas: 25. 3. 2022, 10.00 h
Miesto: Kongresové centrum SPU v Nitre, A. Hlinku 38
 
Téma: Prečo chcú ľudia chodiť do práce? Vplyv zmeny organizačnej kultúry na odmeňovanie a motiváciu zamestnancov
Prednášajúci: Mgr. Terézia Furjelová, Rewards Business Partner a PharmDr. Dana Zábranská, MPH, Brand manager, Novartis
Dátum a čas: 23. 3. 2022, 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy, poľnohospodárstvo a krajinárstvo", potravinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Bioplyn, výroba a využitie
Prednášajúci: doc. Dr. Ing. Juraj Maga, SPU v Nitre
Dátum a čas: 23. 3. 2022, 8.00 - 10.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Kvalita siláže a základy výroby objemových krmív
Prednášajúci: Ing. Pavel Struhár, PhD., BIOMIN, poradca pre výživu HZ
Dátum a čas: 23. 3. 2022, 7.30 h
Miesto: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Tvorba a účinok anorganických nanočastíc ako novej generácie agrochemikálií - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Mgr. Marek Kolenčík, PhD., Ústav agronomických vied FAPZ SPU v Nitre
Názov habilitačnej práce: Syntéza nanočastíc a ich potenciálna poľnohospodárska aplikácia
Dátum a čas: 23. 3. 2022, 13.00 h
Miesto: Kongresové centrum SPU v Nitre, A. Hlinku 38
 
Téma: Vinohrady v krajinnom obraze - výberová prednáška organizovaná s podporou projektu KEGA 014SPU-4/2022
Prednášajúci: Ing Martina Verešová, PhD., SPU v Nitre
Dátum a čas: 22. 3. 2022, 16.30 - 18.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Genomické indikátory biodiverzity v populáciách živočíšnych genetických zdrojov - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Nina Moravčíková, PhD. Ústav výživy a genomiky FAPZ SPU v Nitre
Názov habilitačnej práce: Genomické indikátory biodiverzity a ich využitie v riadení živočíšnych genetických zdrojov
Dátum a čas: 17. 3. 2022, 13.00 h
Miesto: Kongresové centrum SPU v Nitre, A. Hlinku 38
Prenos: MS Teams
 
Téma: Vplyv predporážkových faktorov na kvalitu mäsa ošípaných - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Ivan Imrich, PhD., Ústav chovu zvierat FAPZ SPU v Nitre
Názov habilitačnej práce: Vplyv systému chovu a genotypu na zloženie mastných kyselín v bravčovom mäse
Dátum a čas: 17. 3. 2022, 9.00 h
Miesto: Kongresové centrum SPU v Nitre, A. Hlinku 38
Prenos: MS Teams
 
Téma: Manažér verzus líder
Prednášajúci: Ing. Tomáš Štrbo, IBM
Dátum a čas: 16. 3. 2022, 9.00
Prenos: https://ibm.webex.com/meet/tomas.strbo
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, potravinárstvo, strojárstvo, ekologické a environmentálne vedy, biotechnológie.
 
Téma: Diverzifikácia výmenných kurzov / Hedging peňazí - výberová online prednáška  v rámci predmetu finančné a poistné modelovanie, určená pre študentov inžinierskeho stupňa štúdia, študijného programu kvantitatívne metódy v ekonómii.
Prednášajúci: Ján Ľudvik, IBM Slovensko, Subject Matter Expert - Treasury Handling of customer receipts, Vendor payments
Dátum a čas: 16. 3. 2022, 8.30 - 10.00 h
Prenos: Cisco Webex Meetings - link bude zverejnený neskôr
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Historické krajinné štruktúry - potenciál v adaptačných stratégiách. Historické krajinné štruktúry predstavujú prírodné a kultúrne dedičstvo na jednej strane a na strane druhej potenciál pre adaptačné a mitigačné opatrenia na klimatickú krízu. Historické krajinné štruktúry z krajiny rýchlo miznú. Ich ochrana a využitie v adaptačných stratégiách miest, obcí aj regiónov je nevyhnutná, ak chceme naplniť záväzky Pražského dohovoru. V rámci prednášky predstavíme "Príbeh jedného kameňa", ďalej prinesieme informáciu o cirkevnej "slniečkovej" kompozícii zo 14. storočia a predstavíme tiež pasport parkov ako potenciál k adaptačnej stratégii pre NRSK. Táto odborná dokumentácia sa stala aj územnoplánovacím podkladom, čo dáva nádej na záchranu a využitie historických parkov pre cieľovú kvalitu krajiny. Výberová prednáška je organizovaná s podporou projektu KEGA 014SPU-4/2022.
Prednášajúci: Ing Anna Dobrucká, PhD., autorizovaná krajinná architektka
Dátum a čas: 16. 3. 2022, 9.00 - 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Identita krajiny v súčasnej krajinárskej tvorbe. Vizuálne hodnotenie krajiny je v súčasnosti neoddeliteľnou súčasťou posudzovania stavu krajiny, prostriedkom k identifikácii jej kultúrnych, civilizačných a estetických hodnôt. Krajina je taká, ako je vnímaná ľuďmi a je nedeliteľnou súčasťou identity človeka. Vizuálne posudzovanie krajiny, resp. krajinného obrazu a krajinnej scény, vstupuje stále významnejšie do procesov ochrany, plánovania a monitoringu krajiny, realizovaných predovšetkým procesmi územného plánovania, pozemkových úprav, pamiatkovej starostlivosti a manažmentu chránených území. Výberová prednáška je organizovaná s podporou projektu KEGA 014SPU-4/2022
Prednášajúci: doc. Dr. Ing. Alena Salašová, Záhradnícka fakulta Mendelovej univerzity v Brne
Dátum a čas: 15. 3. 2022, 16.30 - 18.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Navigačné systémy v poľnohospodárskych strojoch - výberová prednáška v rámci predmetu presné poľnohospodárstvo
Prednášajúci: Ing. Ján Soták, Leading Farmers - SK, a.s. - obchodný manažér
Dátum a čas: 15. 3. 2022, 9.00 - 11.00 h
Miesto: pavilón CH, cvičebňa AC-03
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Základné metódy výcviku psov - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Martin Fik, PhD., Ústav chovu zvierat FAPZ SPU v Nitre
Názov habilitačnej práce: Možnosti využitia biostimulačných metód v reprodukcii králikov
Dátum a čas: 15. 3. 2022, 13.00 h
Miesto: Kongresové centrum SPU v Nitre, A. Hlinku 38
 
Téma: Problémy a riziká výroby bravčového mäsa v podmienkach Slovenska - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Ondrěj Bučko, PhD., Ústav chovu zvierat FAPZ SPU v Nitre.
Názov habilitačnej práce: Vplyv rýchlosti rastu na ukazovatele výkrmnosti, jatočnej hodnoty a kvality mäsa ošípaných plemena biela ušľachtilá
Dátum a čas: 15. 3. 2022, 9.00 h
Miesto: Kongresové centrum SPU v Nitre, A. Hlinku 38
 
Téma: Automatizované spracovanie účtovníctva - výberová prednáška priblíži súčasný stav a nové trendy v oblasti automatizácie účtovníctva
Prednášajúci: Ing. Marek Tarkoš, IBM International Services Centre s.r.o., Manager, Accounting Digital Transformation
Dátum a čas: 14. 3. 2022, 9.00 - 10.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Manažment výroby
Prednášajúci: Dušan Ďurdík, Nestlé Slovensko
Dátum a čas: 14. 3. 2022, 8.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Faktory spotrebiteľského správania a český zákazník - výberová prednáška v rámci predmetu európsky spotrebiteľ a spotrebiteľské správanie.l
Prednášajúci: prof. Ing. Jana Stávková, CSc., Provozne-ekonomická fakulta, Mendelova univerzita v Brne, Česká republika
Dátum a čas: 9. 3. 2022, 9.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Elektromobilita a jej sociálny, kultúrny a ekonomický dopad
Prednášajúci: Adam Perger, GreenWay Infrastructure, s.r.o.
Dátum a čas: 9. 3. 2022, 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekologické a environmentálne vedy, ekonómia a manažment, strojárstvo.
 
Téma: Podnikateľský rozbiehátor - Vymysli inovatívny nápad!
Prednášajúci: Juraj Kováč, Rozbehni sa! https://rozbehnisa.sk/prihlas-napad/
Dátum a čas: 7. 3. 2022, 8.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Alternatívne formy využitia krajiny
Prednášajúci: Dr.h.c. prof. Ing. Ján Supuka, DrSc., emeritný profesor FZKI SPU v Nitre
Dátum a čas: 3. 3. 2022, 11.00 - 12.30 h
Prenos: online
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Mobilná technika v lesníctve
Prednášajúci: doc. Ing. Ján Kováč, PhD., Technická univerzita vo Zvolene, Fakulta techniky, Katedra environmentálnej a lesníckej techniky
Dátum a čas: 1. 3. 2022, 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo, poľnohospodárstvo a krajinárstvo.

FEBRUÁR 2022

Téma: Základy práce v ekonomickom systéme SAP
Prednášajúci: Ing. Monika Gubáňová, PhD., FEŠRR, SPU v Nitre
Dátum a čas: 28. 2. 2022, 9.00 - 10.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Introduction to evaluation of genetic diversity and selection signatures - post-doc internship
Prednášajúci: Arş. Gör. Eymen Demír, Akdeniz University, Faculty of Agriculture, Department of Animal Science, ANTALYA - Research Asisstant. Od 1. 2. 2022 pôsobí ako stážujúci doktorand na Ústave výživy a genomiky FAPZ. Jeho pobyt je zameraný na problematiku genomiky HD - Evaluation of genetic diversity and selection signatures in native Turkish cattle breeds via high-density SNP data. Vo svojom vystúpení predstaví svoje pracovisko, doterajší výskum a program svojej stáže na ústave.
Dátum a čas: 18. 2. 2022, 9.30 h - 10.00 h
Miesto: Tr. A. Hlinku 2, pavilón T, 1. posch., AT-11
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Keď sa povie plagiátorstvo II - webinár pre študentov končiacich ročníkov a doktorandov SPU, zameraný na otázky akademickej integrity a plagiátorstva.
Prednášajúci: Mgr. Tomáš Foltýnek, PhD., z Fakulty informatiky Masarykovej univerzity v Brne, spoluzakladateľ a aktuálne predseda European Network for Academic Integrity (ENAI) a Ing. Dita Henek Dlabolová, PhD. z Ústavu informatiky PEF Mendelovej univerzity v Brne.
Dátum a čas: 17. 2. 2022, 10.00 - 12.00 h
Prenos: MS Teams (kontakt: slpk@uniag.sk)

JANUÁR 2022

Téma: Keď sa povie plagiátorstvo - workshop
Prednášajúci: Mgr. Tomáš Foltýnek, PhD.,spoluzakladateľ a aktuálne prezident European Network for Academic Integrity (ENAI) :: https://www.academicintegrity.eu/wp/. Pôsobí ako senior výskumník na University of Wuppertal v Nemecku a na čiastočný úväzok na Mendelovej univerzite v Brne.
Dátum a čas: 20. 1. 2022, 10.00 - 12.00 h
Prenos: MS Teams (kontakt: slpk@uniag.sk)
 

DECEMBER 2021

Téma: Testovanie na dynamometroch – funkcia brzdy a jej hluky. Online výberová prednáška je zameraná na dynamické testy brzdových strmeňov vozidiel. Prednáška je orientovaná na nasledujúce otázky: Čo je obsahom práce testovacieho inžiniera na oddelení dynamometrov? Aké typy dynamických testov je potrebné urobiť pre uvoľnenie brzdy z pohľadu jej funkcie? Viete čo je to hluk z brzdy?
Prednášajúci: Peter Mistrík, Continental Automotive Systems Slovakia s.r.o.
Dátum a čas: 14. 12. 2021, 10.30 - 12.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo.
 
Téma: Geografické informačné systémy
Prednášajúci: Mirko Zibolen, konateľ spoločnosti SKEAGIS, s.r.o.
Dátum a čas: 14. 12. 2021 o 7.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Spolupráca aktérov - predpoklad úspešného rozvoja vidieckej obce. Vidiecke obce nedosahujú kritickú masu výrobných faktorov nevyhnutnú pre naštartovanie rozvoja. Preto spolupráca a sieťovanie aktérov je v tomto rozhodujúca. Študenti sa dozvedia o praktických skúsenostiach vidieckych obcí ako aj o konkrétnych výsledkoch procesu aktivizácie rozvojového potenciálu prostredníctvo rôznych foriem sieťovej spolupráce.
Prednášajúci: Ing. Michal Strnál, starosta obce Oravská Polhora
Dátum a čas: 8. 12. 2021, 7.00 - 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Medzinárodná distribučná politika - výberová prednáška v rámci predmetu medzinárodný marketing určená nielen študentom, ale všetkým záujemcom o uvedenú problematiku.
Prednášajúci: Ing. Martin Čapla, PhD., Director Trade Management Sea Cargo Asia Pacific Cargo-Partners Hongkong
Dátum a čas: 8. 12. 2021 o 11.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Inventúra majetku - praktické skúsenosti a rady na jej správne vykonanie - výberová prednáška zameraná na praktické skúsenosti a rady na správne vykonávanie inventúry a inventarizácie bankových účtov, pohľadávok, dlhodobého majetku a zásob.
Prednášajúci: Ing. Zoltán Kováč, Ing. Matúš Lukáč, manažéri Deloitte Audit s.r.o.
Dátum a čas: 7. 12. 2021 o 11.00 h
Prenos: MS Teams (registrácia e-mailom na emilia.skorecova@uniag.sk)
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Blockchain
Prednášajúci: Daniel Daučík, Digital Sales Automation Specialist, IBM
Dátum a čas: 7. 12. 2021 o 7.00 h
Prenos: Webex
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: International distribution policy - výberová prednáška v rámci predmetov: medzinárodný marketing; globálny marketing a rozvíjajúce sa trhy. Určená je nielen študentom, ale všetkým záujemcom o uvedenú problematiku.
Prednášajúci: Ing. Martin Čapla, PhD., Director Trade Management Sea Cargo Asia Pacific Cargo-Partners Hongkong
Dátum a čas: 6. 12. 2021 o 13.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Aplikácia environmentálnej legislatívy v praxi výrobného podniku
Prednášajúci: Ing. Stanislava Dratvová, environmentálna koordinátorka Danucem Slovensko a.s.,
Dátum a čas: 6. 12. 2021 o 12.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekologické a environmentálne vedy, poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Spoločenská zodpovednosť v podnikaní spoločnosti Kaufland
Prednášajúci: Andrea Boršová, HR Kaufland Slovakia
Dátum a čas: 2. 12. 2021 o 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Building a powerful presentation
Prednášajúci: Fraser Gaul, Managing Director - Gault Consulting
Dátum a čas: 2. 12. 2021 o 8.30 h
Prenos: ZOOM
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Z dejín šľachtenia ruží / Citrusy a ich využitie - výberová prednáška v rámci predmetu netradičné využitie záhradníckych plodín je určená pre študentov a všetkých záujemcov o túto problematiku.
Prednášajúci: doc. Ing. Miklášová, PhD. / doc. Ing. Paulen, PhD., FZKI SPU v Nitre
Dátum a čas: 1. 12. 2021 o 13.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru potravinárstvo, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy.
 
Téma: Spoločenská zodpovednosť v podnikaní spoločnosti Kaufland
Prednášajúci: Andrea Boršová, HR Kaufland Slovakia
Dátum a čas: 1. 12. 2021 o 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.

NOVEMBER 2021

Téma: Market Locator - aplikácia na podporu cieleného marketingu a obchodu
Prednášajúci: Andrej Hošták, Slovak Telekom, a.s. špecialista vývoja produktov a služieb
Dátum a čas: 30. 11. 2021 o 7.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Bolt. Ako sa buduje „jednorožec“. Príbeh startupu, ktorý se stal globálnou značkou a mení svet
Prednášajúci: Eduard Suchánek, Adéla Coufalová, Bolt
Dátum a čas: 30. 11. 2021 o 13.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Negotiation & Influencing
Prednášajúci: Fraser Gault, Gault Consulting
Dátum a čas: 29. 11. 2021 o 14.00 h
Prenos: ZOOM, meeting ID: 814 4753 2043, passcode: 741899
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Proces účtovníctva v medzinárodnej firme - výberová prednáška v rámci predmetu účtovníctvo podnikateľov, zameraná na aktuálnu problematiku vedenia účtovníctva a špecifík účtovania v medzinárodnom podniku.
Prednášajúci: Ing. Karol Potančok, manager, expense accounting, IBM Slovensko, s. r. o.
Dátum a čas: 29. 11. 2021 o 9.00 - 10.30 h
Prenos: Cisco Webex Meetings, link s manuálom bude zaslaný emailom zamestnancom FEM a študentom
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: HR Business Partnering v potravinárskej firme - výberová prednáška pre všetkých študentov i pedagógov, súčasných i budúcich manažérov.
Prednášajúci: Ilona Šimečková, HR Business Partner pre technickú divíziu a Slovensko, Nestlé
Dátum a čas: 29. 11. 2021 o 17.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment, potravinárstvo.
 
Téma: Kompostovanie pre vysoký obsah prospešného pôdneho mikrobiómu
Prednášajúci: PhDr. Lucia Baľák Lukáňová, spoluzakladateľka OZ PedaVita a RSP Živá záhrada
Dátum a čas: 26. 11. 2021, 10.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy, ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, potravinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Potenciál tuhého alternatívneho paliva pri mechanicko-biologickej úprave zmesového komunálneho odpadu
Prednášajúci: Ing. Lukáš Haršány, obchodný manažér ecorec Slovensko, s.r.o.
Dátum a čas: 26. 11. 2021, 8.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekologické a environmentálne vedy, ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo.
 
Téma: Ako uspieť vo virtuálnom svete - odborníci z nadnárodnej spoločnosti poradia – 1. Ako uspieť na video pohovore, 2. Ako si rozširovať vzdelanie vo virtuálnom svete a 3. Ako efektívne zvládať home office.
Prednášajúci: Ing. Branislav Berec, Ing. Eva Krajčírová, Ing. Silvia Kostyalová, Georgína Széllová, MBA, Mgr. Mariana Tóthová, OSRAM, a. s. Nové Zámky
Dátum a čas: 26. 11. 2021, 9.00 - 10.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Využitie genomiky v selekcii hospodárskych zvierat
Prednášajúci: assoc. prof. Gábor Mészáros, PhD., University of Natural Resources and Life Sciences (BOKU) Vienna, Austria
Dátum a čas: 26. 11. 2021 o 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Príbeh kvality za každou platobnou transakciou - Konkurenčná výhoda pri implmentácií systému manažérstva kvality do podnikania alebo ako môže certifikát kvality pomôcť pri získavaní obchodných partnerov. Popis platobnej transakcie. Predstavenie Hub stratégie.
Prednášajúci: Mgr. Marek Braun, partner spoločnosti
Dátum a čas: 25. 11. 2021 o 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Skúšanie hydrostatických prevodníkov a hydraulických kvapalín poľnohospodárskych traktorov - inauguračná prednáška
Prednášajúci: doc. Ing. Ľubomír Hujo, PhD., Ústav poľnohospodárskej techniky, dopravy a bioenergetiky TF SPU v Nitre
Dátum a čas: 25. 11. 2021 o 9.00 h
Prenos: MS Teams
 
Téma: Životné prostredie, ekonomika a manažment všetko v jednom - diskusia
Prednášajúci: Viktor Vincze, environmentalista
Dátum a čas: 25. 11. 2021 o 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Energetická sebestačnosť vidieka. Vysoká závislosť vidieka na externých energetických zdrojoch rezultuje do vysokých nákladov vidieckych produktov, ale aj vysokých výdavkov vidieckych domácností na energie. Na vidieku sú pritom vysoké zásoby udržateľných obnoviteľných zdrojov energií, ktoré sú nedostatočne využívané. Študenti sa dozvedia, aké sú možnosti a skúsenosti s využívaním lokálnych obnoviteľných zdrojov, manažmentu ich získavania, distrubúcie a spotreby vo vidieckych komunitách.
Prednášajúci: Juraj Zamkovský, Priatelia Zeme - CEPA, výkonný riaditeľ
Dátum a čas: 24. 11. 2021 7.00 - 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonomika a manažment.
 
Téma: Účtovný proces vo firme - praktické aspekty
Prednášajúci: Ing. Zoltán Kováč, Ing. Matúš Lukáč, Manager, Project manager
Dátum a čas: 24. 11. 2021 8.00 - 9.30
Prenos: online
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonomika a manažment.
 
Téma: Psychológia nákupných rozhodnutí – náš mozog je lenivý
Prednášajúci: Ing. Martin Števár, Commercial Development Manager, Nestlé Slovensko
Dátum a čas: 23. 11. 2021 o 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonomika a manažment.
 
Téma: Psychológia nákupných rozhodnutí – náš mozog je lenivý
Prednášajúci: Ing. Martin Števár, Commercial Development Manager, Nestlé Slovensko
Dátum a čas: 23. 11. 2021 o 11.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, ekologické a environmentálne vedy.
 
Téma: Podnik v digitálnom veku: vplyv nových technológií na manažérske a ekonomické procesy v podniku - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Marcela Hallová, PhD., odborná asistentka na Ústave účtovníctva a informatiky FEM SPU v Nitre
Dátum a čas: 23. 11. 2021, 8.00 h
Miesto: pavilón S, poslucháreň S-01
Názov habilitačnej práce: Informačné a komunikačné technológie a ich vplyv na ekonomický rast podnikov
 
Téma: Využitie inovatívnych výskumných riešení ako nástroj zefektívnenia podnikového manažmentu - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Jakub Berčík, PhD., odborný asistent na Ústave marketingu, obchodu a sociálnych štúdií FEM SPU v Nitre
Dátum a čas: 23. 11. 2021, 10.30 h
Miesto: pavilón S, poslucháreň S-01
Názov habilitačnej práce: Využitie spotrebiteľskej neurovedy v aromachológii a jej aplikácia v obchodnej prevádzke
 
Téma: Deň online otvorených dverí so SAŽP
Prednášajúci: Michal Maco, Slovenská agentúra životného prostredia
Dátum a čas: 22. 11. 2021
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Medzinárodné normy kvality pre ovocie a zeleninu
Prednášajúci: Ing.Viera Baričičová, PhD.,hlavná štátna radkyňa v odbore rastlinnej výroby, sekcie poľnohospodárstva. Dlhoročne sa venuje problematike kvality záhradníckych produktov, pričom sa sama podieľa na tvorbe nových štandardov, ich úprave a zavádzaní do praxe na národnej aj medzinárodnej úrovni.
Dátum a čas: 22. 11. 2021, 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, potravinárstvo.
 
Téma: Burzy, aukcie a tendrové obchody
Prednášajúci: Matúš Lukáč, Zoltán Kováč, Deloitte Audit s.r.o.
Dátum a čas: 22. 11. 2021, 13.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Bitcoin a kryptomeny ako platidlo budúcnosti - výberová prednáška v rámci predmetu manažment obchodnej firmy, ale pripojiť sa môže každý, koho daná tematika zaujíma.
Prednášajúci: Ing. Tomáš Jacko, Crypton Digital; člen dozornej rady a marketingový manažér
Dátum a čas: 22. 11. 2021, 15.10 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Budovanie efektívnych tímov a motivácia - výberová prednáška pre všetkých študentov i pedagógov, súčasných i budúcich manažérov.
Prednášajúci: Tibor Molnár, National Field Sales manažér v spolupráci s Otíliou Štefančinovou, Area Sales manažérkou, Nestlé Slovensko
Dátum a čas: 22. 11. 2021, 17.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Rozvoj emočnej inteligencie - workshop
Prednášajúci: Simona Belovičová, lektorka Univerzitného poradenského a podporného centra SPU v Nitre. Poradenská psychologička, oblasť psychologického poradenstva a sebarozvoja pre študentov, deti aj dospelých, témy emočná inteligencia, úzkosť, stres, konštruktívna hádka, depresia, vyhorenie... Autorka podcastu Potulky psychológiou https://potulkypsychologiou.sk/
Dátum a čas: 19. 11. 2021, 13.00 - 14.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy, ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo, potravinárstvo.
 
Téma: Dopady pandémie COVID 19 na prevádzku hotela
Prednášajúci: Mgr. Anna Labošová, výkonná riaditeľka Hotela Mikado****
Dátum a čas: 16. 11. 2021 o 15.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Cloud a cloudové služby
Prednášajúci: Ing. Michal Pindiak, produktový špecialista Slovak Telekom, a.s.
Dátum a čas: 16. 11. 2021 o 7.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: GIS DAY 2021. Podujatie organizované s podporou grantu KEGA 027SPU-4/2020: „3D modelovanie a technológie in situ pre výskum, výučbu a aplikáciu v laboratóriu diaľkového prieskumu Zeme, fotogrametrie a GIS v krajinárstve“. Séria online prednášok: P. Ondruš (Mesto Trenčín): Technická mapa a mobilné mapovanie efektívne nástroje pre kontrolu, správu a plánovanie - T. Dekan (GKÚ Bratislava): Produkty a služby ZBGIS - O. Kubíček (Geodrom): Využití mobilního mapování pro sběr pasportních údajů a mapování - D. Kollár (Geotronics): Trimble technológie pre zber GIS údajov - A. Rášová (Pamiatkový úrad SR): Pamiatkový informačný systém PAMIS využitie QGIS na Pamiatkovom úrade SR - P. Piesecký (R-SYS): GIS v oblasti riadenia prevádzky dronov - E. Frohmann Geotech): GIS riešenia spoločnosti GEOTECH Bratislava - M. Dobiáš (Lutra Consulting): Ako pripojiť 50 tisíc domácností k Internetu - M. Oros (Geotronics): Potenciál bezpilotných zariadení Delair a Microdrones pre hromadný zber geoúdajov. PLAGÁT
Prednášajúci: P. Ondruš, T. Dekan, O. Kubíček, D. Kollár, A. Rášová, P. Piesecký, E. Frohmann, M. Dobiáš, M. Oros
Dátum a čas: 15. 11. 2021, 14.00 h
Registrácia: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, ekologické a environmentálne vedy
 
Téma: Štátna štatistika - systém štatistických zisťovaní, prístup a práca s databázami SODB 2021 - výberová prednáška organizovaná v rámci dlhodobej spolupráce s KŠÚ v Nitre
Prednášajúci: Ing. Renáta Dušová; Ing. Eva Rakovská, riaditeľka pracoviska Štatistického úradu SR v Nitre
Dátum a čas: 15. 11. 2021, 13.30 h
Registrácia: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: The leader of the future
Prednášajúci: James Stirling, IBM; EMEA Volume Transaction Pricing Leader
Dátum a čas: 15. 11. 2021, 13.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Ako napísať CV, aby ste zaujali? (Linked In), Čo hovoriť na pracovnom pohovore, aby ste ho úspešne absolvovali?- online workshopy
Prednášajúci: Ľubomír Dranga, kariérny poradca a kouč, OZ Múdry pes. (Oblasť ľudských zdrojov už viac ako 20 rokov, výber talentov na Slovensku i v zahraničí, vyhľadávanie kandidátov na vrcholové a výkonné funkcie. Riadenie náborových procesov pre nadnárodné spoločnosti, projekt “kariérne workshopy pre stredné a vysoké školy”. Poradenstvo ohľadom budovania kariéry https://mudrypes.sk/o-mne/
Dátum a čas: 15. 11. 2021, 9.00 - 12.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy, ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo, potravinárstvo.
 
Téma: Manažérska komunikácia v medzinárodnej spoločnosti vo virtuálnom svete - výberová prednáška zameraná na tri významné podnikové aktivity – 1. Ako viesť efektívne schôdze vo virtuálnom svete, 2. Ako virtuálne manažovať a motivovať tím a 3. Ako viesť virtuálne školenia.
Prednášajúci: Ing. Branislav Berec, Ing. Eva Krajčírová, Ing. Silvia Kostyalová, Georgína Széllová, MBA, Mgr. Mariana Tóthová, OSRAM, a. s. Nové Zámky
Dátum a čas: 12. 11. 2021, 9.00 - 10.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Infraštruktúra a zavedenie množstvového zberu na úrovni samospráv. Výberová prednáška o technických riešeniach zberu komunálnych odpadov s využitím moderného motivačného systému, ktorý mestám a obciam umožňuje monitorovať reálne množstvá produkovaného a vyvážaného odpadu z domácností a následne zaviesť spravodlivý systém platenia miestneho poplatku.
Prednášajúci: Martina Gaislová, riaditeľka spoločnosti JRK Slovensko
Dátum a čas: 12. 11. 2021, 13.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekologické a environmentálne vedy, ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Odhad ekonomických váh vlastností a ich využitie v šľachtení hospodárskych zvierat
Prednášajúci: Ing. Zuzana Krupová, PhD., Výskumný ústav živočíšnej výroby, Praha, Česká republika
Dátum a čas: 12. 11. 2021
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Ako vie byť koučing užitočný pri rozhodovaní a stanovení cieľov? - workshop
Prednášajúci: Eva Račková, koučka a mediátorka Rozvoj osobnosti, s.r.o. Orientuje sa na oblasť rozvoja osobnostného potenciálu jednotlivcov aj tímov, pracuje s témami ako empatia, efektívna spolupráca, asertivita. Podporuje zavádzanie rešpektujúceho prístupu na školy a spolupracuje pri zavádzaní koučovacieho prístupu na vysoké školy. Vedie tréningy nenásilnej komunikácie podľa Rosenberga. https://mediatorka-nitra.sk/o-mne/
Dátum a čas: 11. 11. 2021, 9.00 - 11.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy, ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo, potravinárstvo.
 
Téma: Biologické prípravky v ochrane viniča
Prednášajúci: Ing. Ján Tancík, PhD., Ecophyta s.r.o. - Prvá rastlinolekárenska služba
Dátum a čas: 11. 11. 2021 13.30 - 15.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo, ekologické a environmentálne vedy, biológia.
 
Téma: Accounting process of an international company
Prednášajúci: Maria-Zoi Papaioannou, IGF Accounting Manager, IBM
Dátum a čas: 11. 11. 2021 13.30 h
Prenos: Webex
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Inovácie a sieťovanie na vidieku ako predpoklad jeho rozvoja. Inovácie sú na vidieku v súčasnosti najvýznamnejším rozvojovým faktorom. Tieto sa šíria prostredníctvom sietí a spill ower efektov. Študenti sa v prednáške dozvedia, akými technológiami, spôsobmi a formami je možné v súčasnosti šíriť know-how
Prednášajúci: Ing. Daniel Ács, PhD., manažér PRO UNION, o.z.
Dátum a čas: 10. 11. 2021 7.00 - 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Podnikateľský deň s JCI Slovensko (2. časť)
Prednášajúci: Luboš Fellner, Marián Meško, JCI Slovensko
Dátum a čas: 10. 11. 2021 o 11.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Ako čítať pracovnú ponuku a reagovať? + Situácia na trhu práce absolventov - workshop
Prednášajúci: Martin Menšík, marketingový manažér internetového portálu Profesia.sk, kde sa stará o to, aby bol najspoľahlivejším zdrojom nových zamestnancov pre každého, kto prácu ponúka. Autor inšpiratívnych článkov napr. “6 produktívnych týždňov v tieni Covid”,  “Pripravujú školy nekvalitných absolventov alebo sú len naše očakávania privysoké?” https://sk.linkedin.com/in/martinmensik.
Dátum a čas: 10. 11. 2021 9.00 - 13.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru biológia, biotechnológie, ekologické a environmentálne vedy, ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, strojárstvo, potravinárstvo.
 
 
Téma: Informačné centrá a ich produkt (na príklade Mestskej informačnej kancelárie Poprad)
Prednášajúci: Ing. Rastislav Hudec, Mestská informačná kancelária Poprad
Dátum a čas: 9. 11. 2021 o 15.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Podnikateľský deň s JCI Slovensko
Prednášajúci: Martina Dudová, Anna Kmecová, Marián Meško, JCI Slovensko
Dátum a čas: 9. 11. 2021 o 13.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Systémy na podporu riadenia
Prednášajúci: Ing. Ján Cienik, konzultant SoftTeam Košice
Dátum a čas: 9. 11. 2021 o 7.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Ideálny manažér v praxi - výberová prednáška pre všetkých študentov, pedagógov, súčasných i budúcich manažérov.
Prednášajúci: Mgr.Terézia Furjelová, People & Organization Business Partner, Novartis Slovakia, s.r.o. a PharmDr.Dana Zábranská, MPH, Brand manager, Novartis Slovakia, s.r.o.
Dátum a čas: 8. 11. 2021 o 17.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Aktuálne otázky hypotekárneho bankovníctva na Slovensku - odborná diskusia s hypotekárnym špecialistom z Tatrabanky, a.s., na tému poskytovania hypotekárnych úverov, náležitostí potrebných v úverovacom procese,  hypotekárneho trhu a nastavenia úrokových sadzieb v kontexte zvýšenej inflácie na Slovensku.
Prednášajúci: Ing. Martin Kiaba, PhD., Tatrabanka, a.s., hypotekárny špecialista
Dátum a čas: 3. 11. 2021, 13.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Market Locator - aplikácia na podporu cieleného marketingu a obchodu
Prednášajúci: Ing. Andrej Hostak, produktový špecialista Slovak Telekom, a.s.
Dátum a čas: 2. 11. 2021
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.

OKTÓBER 2021

Téma: Legislatívne predpoklady šľachtenia v SR
Prednášajúci: Ing. Zuzana Salagová, MPaRV SR
Dátum a čas: 29. 10. 2021 o 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Bootcamp GreenTec Lab - bootcamp pre študentov všetkých fakúlt, pre ktorých je udržateľnosť vášňou a chceli by pracovať v tejto oblasti. Mladí a motivovaní ľudia môžu rozvíjať nové podnikateľské nápady, ktoré urýchlia prechod na viac udržateľné hospodárstvo a vytvoria nové pracovné príležitosti v našej krajine.  Študentom, ktorí majú  zaujímavý nápad alebo projekt, poskytne projekt GreenTechLab podporu pri jeho transformácii na reálne podnikanie či projekt alebo jeho ďalší rozvoj.
Prednášajúci: Miroslav Poláček, PEDAL Consulting, Katarína Blicklingová, Bioeconomy Cluster, Matúš Draganovský, SUVko Coaching
Dátum a čas: 27. 10. 2021 7.30 - 10.00 h
 
Téma: Kybernetická (ne)bezpečnosť - výberová prednáška vhodná pre každého, kto chce bezpečne pracovať v online priestore a chce zabrániť úniku informácií zapríčinenému ľudským faktorom.
Prednášajúci: Samuel Kotula, IBM, CIO InfoSec Threat Hunter & Engineer
Dátum a čas: 22. 10. 2021 11.00 - 12.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Territorial Market and Consumer Studies: Central Asia and Uzbekistan
Prednášajúci: assoc. prof. Khabibullo Pirmatov, Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers (TIIAME), Uzbekistan
Dátum a čas: 25. 10. 13.30 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Kybernetická (ne)bezpečnosť - výberová prednáška vhodná pre každého, kto chce bezpečne pracovať v online priestore a chce zabrániť úniku informácií zapríčinenému ľudským faktorom.
Prednášajúci: Samuel Kotula, IBM, CIO InfoSec Threat Hunter & Engineer
Dátum a čas: 22. 10. 2021 11.00 - 12.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Poskytovanie ekosystémových služieb agroekosystémov rýchlorastúcich energetických rastlín - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Mgr. Marián Kotrla, PhD., Slovenská inšpekcia životného prostredia v Bratislave - pracovisko Nitra
Dátum a čas: 22. 10. 2021 o 13.30 h
Prenos: MS Teams
Názov habilitačnej práce: Technológia pestovania a poskytovanie ekosystémových služieb plantáží energetickej trávy Miscanthus
 
Téma: Mapovanie a manažment inváznych druhov rastlín v podmienkach Slovenska - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Žaneta Pauková, PhD., Ústav environmentálneho manažmentu FEŠRR SPU v Nitre
Dátum a čas: 22. 10. 2021 o 10.15 h
Prenos: MS Teams
Názov habilitačnej práce: Biotické invázie - mapovanie, manažment a legislatíva inváznych druhov rastlín
 
Téma: Fytoremediácia pôd kontaminovaných toxickými prvkami - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Martin Hauptvogl, PhD., Ústav environmentálneho manažmentu, FEŠRR SPU v Nitre
Dátum a čas: 22. 10. 2021 o 8.30 h
Prenos: MS Teams
Názov habilitačnej práce: Posúdenie kontaminácie územia zaťaženého historickou banskou a metalurgickou činnosťou
 
Téma: Nástroje marketingovej komunikácie vinárstva Château Topoľčianky - 2. časť. Cieľom výberovej prednášky je zdieľanie dlhodobých praktických skúseností z oblasti využívania nástrojov marketingovej komunikácie v domácom a zahraničnom prostredí v najväčšom vinárstve na Slovensku. Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o., patria k popredným producentom kvalitných vín v Nitrianskej vinohradníckej oblasti s dlhodobými skúsenosťami a tradíciou. Spoločnosť založená v roku 1993 nadväzuje na úspešnú tradíciu a svoje výrobky predáva pod ochrannou známkou „Château Topoľčianky“. Študenti sa oboznámia s praktickou aplikáciou nástrojov komunikačného mixu v súčasnom modernom vinárskom svete. Odborné garantky prednášky: prof. Ing. Ľudmila Nagyová, PhD., Ústav marketingu, obchodu a sociálnych štúdií FEM, SPU v Nitre doc. Ing. Janka Beresecká, PhD., Ústav regionalistiky a rozvoja vidieka, FEŠRR, SPU v Nitre
Prednášajúci: Bc. Stela Waldnerová, Obchodné oddelenie – degustácie & eventy, Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o.
Dátum a čas: 21. 10. 2021 7.30 - 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Klimatická zmena, výzva pre poľnohospodárstvo a mitigačné opatrenia - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Elena Aydin, PhD., Ústav krajinného inžinierstva FZKI SPU v Nitre
Dátum a čas: 21. 10. 2021 o 10.00 h
Prenos: MS Teams
Názov habilitačnej práce: Vplyv dlhodobého účinku aplikácie biouhlia a krátkodobého účinku jeho opakovanej aplikácie v kombinácii s hnojením na úrody vybraných plodín
 
Téma: Bootcamp GreenTec Lab - bootcamp pre študentov všetkých fakúlt, pre ktorých je udržateľnosť vášňou a chceli by pracovať v tejto oblasti. Mladí a motivovaní ľudia môžu rozvíjať nové podnikateľské nápady, ktoré urýchlia prechod na viac udržateľné hospodárstvo a vytvoria nové pracovné príležitosti v našej krajine.  Študentom, ktorí majú  zaujímavý nápad alebo projekt, poskytne projekt GreenTechLab podporu pri jeho transformácii na reálne podnikanie či projekt alebo jeho ďalší rozvoj.
Prednášajúci: Miroslav Poláček, PEDAL Consulting, Romina Grosse, FIAP, Milan Fiľa,
Dátum a čas: 20. 10. 2021 7.30 - 10.00 h
 
Téma: Proces účtovníctva v medzinárodnej firme
Prednášajúci: Ing. Marcel Dobrovodský, IBM - Manager, WW Fixed Assets Accounting
Dátum a čas: 19. 10. 2021, 11.00 - 12.30 h
Prenos: online
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Vlastníctvo pôdy, pozemkové úpravy, rozvoj vidieka...
Prednášajúci: Ing. Jozef Urban, Slovenská komora geodetov a kartografov, autorizovaný projektant pozemkových úprav
Dátum a čas: 19. 10. 2021, 13.30 - 15.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: CRM systémy v podnikovej praxi
Prednášajúci: Ing. Juraj Nemec, konateľ spoľočnosti SONATA Slovakia, s.r.o.
Dátum a čas: 19. 10. 2021 o 7.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Conflict Resolution
Prednášajúci: Fraser Gault, Gault Consulting
Dátum a čas: 18. 10. 2021 o 14.00 h
Prenos: ZOOM (Meeting ID: 829 7506 9233 Passcode: 627803)
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Úspech v cestovnom ruchu pred koronou, počas krízy a po nej - výberová prednáška určená nielen študentom predmetu manažment obchodnej firmy, ale každému, kto má záujem o oblasť cestovného ruchu, kgto sa chce  dozvedieť sa, aký dopad má aktuálna celosvetová situácia na podnikanie v tejto oblasti, ako sa museli cestovné kancelárie prispôsobiť nielen zmeneným podmienkam na trhu, ale predovšetkým zmeneným preferenciám, očakávaniam a prianiam zákazníkov.
Prednášajúci: Jozef Zelizňák, cestovná kancelária BUBO, sprievodca, svetobežník, manažér a odborník na marketing BUBO
Dátum a čas: 18. 10. 2021 o 15.10 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Moderné postupy v proteomickej profilácii mikroorganizmov - habilitačná prednáška
Prednášajúci: Ing. Lukáš Hleba, PhD., Ústav biotechnológie FBP
Dátum a čas: 18. 10. 2021 o 9.00 h
Miesto: Kongresové centrum SPU, ŠD A. Bernoláka
Názov habilitačnej práce: Využitie hmotnostnej spektrometrie MALDI-TOF v mikrobiálnej diagnostike
 
Téma: Inbríding a heteróza v šľachtení zvierat
Prednášajúci: prof. Ing. Luboš Vostrý, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Prahe, ČR
Dátum a čas: 15. 10. 2021 o 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: Reklama a marketing vinárstva Château Topoľčianky. Cieľom výberovej prednášky je zdieľanie dlhodobých praktických skúseností z oblasti marketingu a reklamy získaných v domácom a zahraničnom prostredí  v   najväčšom vinárstve na Slovensku. Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o. patria k popredným producentom vín v Nitrianskej vinohradníckej oblasti s dlhodobými skúsenosťami a tradíciou. Spoločnosť založená v roku 1993 nadväzuje na úspešnú tradíciu a svoje výrobky predáva pod ochrannou známkou „Château Topoľčianky“. Študenti sa oboznámia s  praktickou aplikáciou  marketingu vo vinárstve, ako aj nástrojmi komunikačného mixu s akcentom na reklamu používanými v súčasnom  modernom vinárskom svete. Odborné garantky: prof. Ing. Ľudmila Nagyová, PhD., Ústav marketingu, obchodu a sociálnych štúdií FEM, SPU v Nitre, doc. Ing. Janka Beresecká, PhD., Ústav  regionalistiky a rozvoja vidieka, FEŠRR, SPU v Nitre
Prednášajúci: Stela Waldnerová, Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o.
Dátum a čas: 14. 10. 2021, 7.30 - 9.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment
 
Téma: Vlastníctvo pôdy ako rozvojový faktor vidieka
Prednášajúci: Ing. Jozef Urban, Slovenská komora geodetov a kartografov
Dátum a čas: 13. 10. 2021, 7.00 - 9.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Medzinárodné podnikateľské prostredie: príklady dobrej praxe - výberová prednáška v rámci predmetu medzinárodný marketing.
Prednášajúci: Tomáš Buček, MBA, absolvent Wirtschaftsuniversität Vienna a MBA štúdia na University of International Business and Economics in Beijing
Dátum a čas: 13. 10. 2021, 11.00 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Registrované sociálne podniky ich úlohy a postavenie v súčasnej ekonomike
Prednášajúci: Ing. Ingrid Ujváriová, riaditeľka odboru sociálnej ekonomiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Dátum a čas: 12. 10. 2021, 7.00 h
Prenos: MS Teams
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: International Business Environment: From Practical Business Perspective - výberová online prednáška v rámci predmetov: globálny marketing a rozvíjajúce sa trhy; medzinárodný marketing
Prednášajúci: Tomáš Buček, MBA, absolvent Wirtschaftsuniversität Vienna a MBA štúdia na University of International Business and Economics in Beijing
Dátum a čas: 11. 10. 2021, 13.30 h
Prednáška je relevantná k študijnému odboru ekonómia a manažment.
 
Téma: Faktory ovplyvňujúce reprodukciu živočíchov
Prednášajúci: Ing. Jiřina Zemanová, PhD., Ústav aplikovanej biológie, FBP
Dátum a čas: 11. 10. 2021 o 9.00 h
Miesto: Kongresové centrum SPU, ŠD A. Bernoláka
Názov habilitačnej práce: Štrukturálne a funkčné účinky taurínu na organizmus králikov
 
Téma: Jedlé kvety a ich potenciál v záhradníckej výrobe - výberová prednáška určená prioritne pre poslucháčov voliteľného predmetu Netradičné využitie záhradníckych plodín. Tematicky je zameraná na technológiu výroby a následne uplatnenie špecifických záhradníckych produktov, jedlých kvetov. Prednášajúca predstaví široký sortiment druhov rastlín, ktoré sú na tento účel použiteľné.
Prednášajúci: Ing. Noemi Péterová, Botanická záhrada SPU v Nitre
Dátum a čas: 6. 10. 2021 o 13.30 h
Miesto: Botanická záhrada SPU
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.

SEPTEMBER 2021

Téma: UNI:ARCH - architektonické hodnoty objektov SPU v Nitre II.
Prednášajúci: doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., Ústav krajinnej architektúry, FZKI
Prednáška je zameraná je najmä na pamiatkovo chránené objekty v hlavnom areáli SPU a architektov Dedečka a Miňovského
Dátum a čas: 29. 9. 2021 o 14.00 h
Miesto: Aula SPU v Nitre, Tr. A. Hlinku 2
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo, ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, potravinárstvo, ekologické a environmentálne vedy, biotechnológie, biológia.
 
Téma: Vrúbľovanie stálozelených drevín a ich uplatnenie - výberová prednáška určená prioritne pre poslucháčov voliteľného predmetu netradičné využitie záhradníckych plodín. Tematicky je zameraná na technológiu výroby a následne uplatnenie špecifických kultivarov stálozelených drevín v záhradných realizáciách.
Prednášajúci: Bohuš Fančovič, Botanická záhrada SPU v Nitre
Dátum a čas: 29. 9. 2021 o 13.30 h
Miesto: Botanická záhrada SPU v Nitre
Prednáška je relevantná k študijnému odboru poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: UNI:ARCH - architektonické hodnoty objektov SPU v Nitre I.
Prednášajúci: doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., Ústav krajinnej architektúry, FZKI
Prednáška je zameraná je najmä na pamiatkovo chránené objekty SPU na Hospodárskej a Farskej ul.
Dátum a čas: 22. 9. 2021 o 14.00 h
Miesto: TD-02, Tulipánová 7
Prednáška je relevantná k študijnému odboru strojárstvo, ekonómia a manažment, poľnohospodárstvo a krajinárstvo, potravinárstvo, ekologické a environmentálne vedy, biotechnológie, biológia.
 
Téma: Organic mulches in the vegetables cultivation.
Prednáška je zameraná na význam mulčovania organickými materiálmi v zeleninárstve.
Prednášajúci: dr hab. Jolanta Franczuk, Ústav poľnohospodárstva a záhradníctva Siedlce na Univerzite prírodných a humanitných vied v Poľsku
Dátum a čas: 21. 9. 2021 o 14.00 h
Miesto: BZ-01, Ústav záhradníctva FZKI, Tr. A. Hlinku 2
Prednáška je relevantná k študijnému odboru biológia, biotechnológie, potravinárstvo, poľnohospodárstvo a krajinárstvo.
 
Téma: The structure of cultivation and consumption of vegetables in Poland.
Prednáška bude zameraná na predstavenie zeleninárskej produkcie a spotrebu zeleniny v Poľsku.
Prednášajúci: dr hab. Robert Rosa, Ústav poľnohospodárstva a záhradníctva Siedlce, Univerzita prírodných a humanitných vied v Poľsku
Dátum a čas: 21. 9. 2021 o 13.30 h
Miesto: BZ-01, Ústav záhradníctva FZKI, Tr. A. Hlinku 2
Prednáška je relevantná k študijnému odboru potravinárstvo, poľnohospodárstvo a krajinárstvo.